روسای پارلمان های عربی: آمریکا دیگر صلاحیت پیشبرد روند صلح را ندارد

به گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه خبری «هسبریس » مغرب در روز جمعه، روسای پارلمان های عربی شب گذشته /پنجشنبه/ در جلسه ای فوق العاده در رباط به ریاست «الحبیب المالکی » رئیس اتحادیه پارلمان های عربی و رئیس مجلس نمایندگان مغرب که برای بررسی تحولات اخیر مربوط به وضعیت قدس برگزار شده بود، بر حق مردم فلسطین برای مقاومت و مبارزه مشروع جهت رهایی از اشغالگری اسراییل و رسیدن به همه حقوقشان برای بازگشت به سرزمین خود و همچنین برپایی دولت و کشور فلسطینی با پایتختی قدس تاکید کردند.
پارلمان عربی، تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا را در مورد قدس، فاقد هرگونه پشتوانه قانونی، سیاسی و اخلاقی دانست.
روسای پارلمان های عربی در ادامه هرگونه پیشنهاد یا تلاش برای تحمیل راه حل های ناقص بر مردم فلسطین را رد کردند.
هدف از برگزاری این دوره از نشست پارلمان های عربی، موضع گیری مناسبی در سطح چالش های دشوار پیش رو مساله فلسطین اعلام شده بود.
نبیه بری در اعتراض به دعوت نشدن سوریه به این نشست، آن را تحریم کرد.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه هفته گذشته در سخنانی در کاخ سفید با بیان اینکه قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد، گفت: از وزارت خارجه می خواهم که آماده شود تا انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس را آغاز کند.
شهر قدس که مسجدالاقصی نخستین قبله مسلمانان را در خود جای داده بخش لاینفک فلسطین بوده و یکی از مهمترین اماکن سه گانه مقدس اسلامی به شمار می آید و از جایگاه و اهمیت ویژه ای نزد مسلمانان برخوردار است.
قدس شرقی از نظر قطعنامه های سازمان ملل اراضی اشغال شده محسوب می گردد و اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس نقض آشکار قطعنامه های بین المللی است.
شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر سال میلادی گذشته قطعنامه ای تصویب و تاکید کرد که «هیچ تغییری در مرزهای قبل از چهارم ژوئن 1967 از جمله در رابطه با قدس به رسمیت شناخته نخواهد شد، مگر اینکه طرف ها در مذاکرات بر سر آن به توافق برسند».
مجلس کشورهای عرب یا پارلمان عرب مجلسی است که در اجلاس سران اتحادیهٔ عرب در سال 2001 در عمان با توافق مقام های کشورهای عرب ایجاد شد. بر اساس این توافق عمرو موسی دبیرکل اتحادیهٔ عرب زمینهٔ ایجاد و آغاز به کار این مجلس را فراهم کرد.
در سال 2004 اجلاس عادی سران اتحادیهٔ عرب در الجزیره همهٔ اعضای اتحادیهٔ عرب به صورت رسمی توافق کردند که نمایندگانشان را به جلسات موقتی این مجلس که در مقر اتحادیهٔ عرب در قاهره پایتخت مصر برگزار می‌شد بفرستند. هر دولت عضو اتحادیه، دارای چهار نماینده بود، تا زمانی که مجلس به‌طور ثابت به دفتر در حال ساخت‌اش در دمشق منتقل شد.
مقر اصلی مجلس تا 22 مه 2012 در دمشق بود و از این تاریخ جلسات به حالت تعلیق درآمده و به قاهره منتقل شد. مجلس عرب هم‌اکنون در حال آماده‌سازی شرایط برای انتقال مقر اصلی خود به بغداد است.
خاورم **2041*1144*خبرنگار: سید شاهپور حسینی * انتشار دهنده: علیرضا جباری

انتهای پیام /*

برچسب ها

سیاسی

پارلمان عرب

قدس96

آمریکا


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۴  |  ساعت انتشار: ۱۲:۱۷  |  کد خبر: ۳۱۵۶۷۲۳  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال