بازار سهام دوباره رکورد شکست

اقتصاد>تجاری - مالی - روند صعودی بازارسهام در مبادلات دیروز ۲۲ آذر ماه هم ادامه یافت و شاخص بورس تحت‌تأثیر رشد ۶۵۰ واحدی از مرز ۹۳ هزار واحد گذشت به این ترتیب رکورد تازه‌ای در بورس به ثبت رسید.

به گزارش همشهری، تداوم روند رشد قیمت‌ها در روز چهارشنبه 22 آذر ماه، بازده بورس را به 21درصد رساند. با این میزان رشد بورس تهران به لحاظ میانگین بازده، بالاتر از همه بازار‌های سرمایه‌گذاری رقیب در داخل ایران ایستاد. در بعد جهانی هم این بازار جایگاه خود را به‌عنوان پرسود‌ترین بورس در بین بازار‌های اوراق بهادار جهان تثبیت کرد. اما این پایان ثبت رکوردها نبود، دیروز برای نخستین بار در سال‌جاری ارزش مبادلات روزانه بازارسهام از 879میلیارد تومان گذشت تا بورس عبوری پرقدرت از مرزهای تاریخی‌اش را به نمایش بگذارد.

  • دلایل رشد بازار

به‌نظر می‌رسد رشد قیمت مواد خام در بازار‌های جهانی عمده‌ترین دلیل رشد شاخص بورس در هفته‌های اخیر باشد. نمودار رشد قیمت‌ها نشان می‌دهد شرکت‌های تولید‌کننده محصولات پتروشیمی، فلزات و معادن بیشترین نقش را در صعود شاخص داشته‌اند. با این همه این شرکت‌ها صادر‌کننده هم هستند؛ یعنی افزایش قیمت دلار می‌تواند به میزان درآمد‌های آنها اضافه کند. از سوی دیگر رشد قیمت نفت منجر به افزایش ارزش سهام شرکت‌های حاضر در گروه فرآورده‌های نفتی شده و این شرکت‌ها هم توانسته‌اند اثر مثبتی روی شاخص بورس داشته باشند.

  • کارنامه مبادلات سهام

از اول هفته جاری ارزش روزانه معاملات بورس با رشد چشمگیری مواجه شد. این روند در مبادلات دیروز هم ادامه یافت و حتی به بالاترین حد خود رسید. در مبادلات دیروز جمعا 879میلیارد تومان اوراق بهادار دادوستد شد که از این مقدار 469میلیارد تومان سهم بورس و 410میلیارد تومان سهم فرابورس بود. این بالاترین مقدار معاملات انجام شده در یک روز از اول سال تاکنون محسوب می‌شود. به‌نظر می‌رسد سیاست‌های بانک مرکزی و سازمان بورس برای خروج منابع مالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری از بانک‌ها به سمت بورس یکی از عوامل رشد بازار بوده است. داده‌های آماری نشان می‌دهد این روز‌ها 70درصد معاملات را در بازار، سرمایه‌گذاران بزرگ موسوم به حقوقی‌ها انجام می‌دهند و سهامداران حقیقی از بازار جا مانده‌اند. به‌نظر می‌رسد صندوق‌های سرمایه‌گذاری رفته‌رفته به بزرگ‌ترین بازیگران بازار تبدیل می‌شوند.

  • صنایع اثر‌گذار بر بورس

منحنی شاخص بورس نشان می‌دهد در مبادلات روز گذشته شرکت‌های تولید‌کننده محصولات پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی، فولاد و معادن بیشترین نقش را در صعود بازار سهام داشته‌اند. دیروز شرکت پتروشیمی تأمین یک تنه 126واحد شاخص بورس را بالا کشید. پس از آن شرکت سرمایه‌گذاری غدیر که بخش مهمی از سرمایه‌گذاری‌هایش را در صنایع پتروشیمی انجام داده با 102واحد اثر مثبت بیشترین نقش را در صعود شاخص داشت. از دیگر شرکت‌هایی که در این حوزه فعال هستند می‌توان از گسترش نفت و گاز پارسیان، پتروشیمی خلیج‌فارس، پتروشیمی پردیس، پتروشیمی مبین و پتروشیمی شازند نام برد که اثر بسیار زیادی در رشد شاخص بورس داشتند.

دیروز در عین حال شرکت‌های فولاد خوزستان، معدنی و صنعتی چادرملو، توسعه معادن و فلزات، سرمایه‌گذاری امید و ملی مس نزدیک به 200واحد اثر مثبت روی شاخص داشتند.به غیراز این2گروه صنایعی مانند مخابرات و پالایش و پخش هم ازجمله صنایع اثر‌گذار بازار بودند. پالایشگاه‌ها که این روز‌ها تحت‌تأثیر رشد قیمت نفت با اقبال بازار روبه‌رو بوده‌اند در مبادلات روز گذشته با رشد ارزش دارایی‌هایشان مواجه شده‌اند. مخابرات هم دیروز به‌دلیل رشد قیمت سهامش جمعا 33واحد اثر مثبت روی شاخص بورس برجای گذاشت.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۳  |  ساعت انتشار: ۷:۱  |  کد خبر: ۳۱۵۴۸۲۷  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال