پیام‌های سیاسی نشست استانبول

جهان>اروپا - سرانجام نشست فوری سازمان همکاری اسلامی برای قدس که رجب طیب اردوغان وعده‌اش را داده بود، برگزار شد.

سازمان همکاری اسلامی بعد از سازمان ملل، با عضویت 57کشور بزرگ‌ترین نهاد حقوقی بین‌المللی به‌حساب می‌آید که اکنون ریاست دوره‌ای آن به‌مدت 3سال در اختیار رئیس‌جمهور ترکیه قرار دارد. در نشست روز گذشته، نمایندگان 48کشور در سطوح مختلف برای اعلام مخالفت خود با تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر به‌رسمیت‌شناختن قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل مشارکت داشتند.

اگرچه انتظار می‌رفت با توجه به واکنش منفی گسترده ملت‌‎های عربی و مسلمان به اقدامات ترامپ، سطح نمایندگان حاضر در نشست قدس بسیار بالا باشد، تنها 16کشور (اردن، قطر، کویت، مراکش، یمن، سومالی، فلسطین، لبنان، موریتانی، سودان، قبرس، آذربایجان، ایران، افغانستان، ترکیه و ونزوئلا) در سطح پادشاه، رئیس‌جمهور و یا امیر به استانبول رفتند و مابقی در سطوح نخست‌وزیر، وزیر خارجه و یا حتی نازل‌تر از آن در نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی شرکت کردند.

این نشست با سخنان تند اردوغان علیه آمریکا و اسرائیل در ظهر روز چهارشنبه کار خود را آغاز کرد. رئیس‌جمهور ترکیه، اسرائیل را رژیمی اشغالگر و تروریستی خواند و از حاضران در نشست درخواست کرد قدس شرقی را به‌عنوان پایتخت فلسطین به رسمیت بشناسند. بعد از اردوغان نوبت به رئیس دولت خودگردان فلسطین رسید تا سخنان طولانی و خسته‌کننده خود را آغاز کند. در سخنان محمود عباس که کمی بیش از یک ساعت ادامه داشت، حتی یک مرتبه کلمه «انتفاضه» (که مطالبه عمومی مردم فلسطین در مقابل اقدام آمریکاست) به‌کار نرفت.

سومین سخنران این نشست نیز ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن بود که سخنان خود را به 2 زبان عربی و انگلیسی در 4دقیقه به اتمام رساند و توجه تمام حضار را به تسلط و قاطعیت خود جلب کرد. اگرچه نشست استانبول در مرکز توجه بخش عمده رسانه‌های عربی و اسلامی قرار داشت، اما هیچ‌یک از رسانه‌های سعودی (روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و تلویزیون‌های خبری) حتی اشاره‌ای به برگزاری این نشست نداشتند. رویکرد رسانه‌ای عربستان در کنار مشارکت سطح پایین این کشور در نشست قدس (وزیر امور اسلامی و اوقاف) مورد انتقاد گسترده کاربران عرب شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

این در حالی است که کشورهای امارات و بحرین نیز همچون عربستان سعودی نمایندگان خود را در سطوحی نازل و پایین‌تر از وزیر خارجه به استانبول فرستاده بودند. در این میان اما حضور سامح شکری، وزیر خارجه مصر در نشست قدس تا حد زیادی مورد توجه قرار گرفته بود، چراکه با توجه به موضع عربستان انتظار می‌رفت مصر نیز همچون امارات و بحرین، مشارکت حداقلی و تشریفاتی در نشست استانبول داشته باشد.

روزنامه رای‌الیوم در گزارشی که از نشست استانبول نوشته مدعی شده مصر در ابتدا تمایلی برای حضور جدی در نشست قدس نداشته و بعد از سفر روز دوشنبه، پوتین به قاهره تصمیم این کشور تغییر کرده است. از سوی دیگر، عدم‌حضور هیچ نماینده‌ای از طرف سوریه ازجمله حاشیه‌های نشست استانبول بود؛ عضویت سوریه در سازمان همکاری اسلامی برخلاف اتحادیه عرب به تعلیق در نیامده و این کشور به‌صورت حقوقی قادر به ارسال نمایندگان خود به استانبول بود،

بنابراین عدم‌مشارکت دمشق را می‌توان نشانه‌ای از تیرگی مستمر روابط دوجانبه سوریه و ترکیه ارزیابی کرد. اما پررنگ‌ترین حاشیه نشست استانبول، بدون‌شک حضور مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا بود؛ به‌گونه‌ای که بارها توجه دوربین شبکه‌های خبری پوشش‌دهنده نشست را در زمان سخنرانی‌های سران به‌خود جلب کرد.

حضور مادورو به‌عنوان مهمان سازمان همکاری اسلامی، در سایه عدم‌مشارکت رهبران مشهور جهان عرب، وزن بیشتری پیدا کرده و تحسین رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی را به‌دنبال داشت. همچنین ترتیب قرار گرفتن رهبران و نمایندگان کشورهای سازمان همکاری اسلامی برای عکس پایانی نشست نیز تا حد زیادی مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت؛ یاسر ابوهلاله، مدیر شبکه الجزیره در توییتر خود نوشت: ایستادن اردوغان میان رئیس‌جمهور فلسطین و پادشاه اردن و یا حضور روحانی در کنار امیر قطر، در حقیقت بیانی تمثیلی از ائتلاف‌های جدید در خاورمیانه است.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۳  |  ساعت انتشار: ۶:۱  |  کد خبر: ۳۱۵۴۸۱۵  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال