گدار و برگمان امروز نمی‌توانستند فیلم بسازند

سینما و تلویزیون>سینمای‌ جهان - پدرو آلمودووار نزدیک به ۳۰ سال است که فیلم می‌سازد. او در این میان، گاهی در مقام تهیه‌کننده به دیگر فیلمسازان کمک کرده که تازه‌ترین نمونه‌اش مشارکت در تولید درام تاریخی «زاما» به کارگردانی لوکرِسیا مارتل است.

آلمودووار به ایندی‌وایر می‌گوید: « همه‌‌چیز تغییر کرده است به‌خصوص شیوه‌ای که این روزها برای نمایش فیلم مطرح می‌شود. حالا راه‌های بسیار متفاوتی برای فیلم دیدن وجود دارد.»به گزارش همشهری، او در جشنواره اخیرکن که رئیس هیأت داوران بود، حرف‌هایی درباره ارزش دیدن فیلم‌ها بر پرده نقره‌ای زد که باعث شد برخی فکر کنند آلمودووار نسبت به نمایش فیلم در فضای مجازی معترض است اما در ادامه منظورش را اینطور روشن کرد:

«من طرفدار جدی نمایش فیلم‌ها در سالن سینما هستم و معتقدم صفحه نمایش هرچه بزرگ‌تر، بهتر؛ چون شما می‌توانید از تمام جنبه‌های یک فیلم لذت ببرید. فناوری‌های جدید به ما اجازه می‌دهند تصاویری را خلق کنیم که چند سال پیش حتی نمی‌توانستیم تصورش را کنیم؛

این فوق‌العاده است و از این رو، هرگونه حمایت از نمایش‌های غیرسینمایی به معنی تقلیل ارزش‌های تولید است و نقض غرض. اصلاً فایده تمام خلاقیت‌ها و جلوه‌های بصری فیلمی مانند «بلید رانر ۲۰۴۹» در چیست اگر آن را روی صفحه‌ای کوچک تماشا کنید؟» او همچنین نگرانی‌اش پیرامون چالش‌های سرمایه‌گذاری در بازار سینمایی این روزگار را مطرح می‌کند و می‌گوید: «تردید دارم که سینمای دهه ۱۹۶۰ اروپا در چنین روزگاری می‌توانست ممکن باشد. گدار، برگمان، آنتونیونی، هرتسوگ یا کارلوس سائورا احتمالاً در چنین دوره و زمانه‌ای با انبوهی از مشکلات برای یافتن تهیه‌کننده و پخش‌کننده و دسترسی به تماشاگران مواجه می‌شدند.»


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۴  |  ساعت انتشار: ۹:۱۷  |  کد خبر: ۳۱۳۸۲۵۷  |  منبع: همشهری آنلاین  | 
کلمات کلیدی

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال