فصل جدید معمای حریری

جهان>غرب آسیا - روز گذشته سعد حریری در حضور مقامات دولتی لبنان و مردم این کشور اعلام کرد از استعفای خود چشم‌پوشی کرده است و به این ترتیب پرونده استعفای جنجالی نخست‌وزیر لبنان وارد فصل جدیدی شد.

حریری که به مناسبت شرکت در جشن روز استقلال لبنان در ساعات اولیه روز سه‌شنبه وارد بیروت شده بود، در جریان سخنرانی خود در مراسم این جشن اعلام کرد: استعفای خود را به رئیس‌جمهور عون ارائه داده‌ام اما به درخواست ایشان فعلا دست نگه‌داشته و این استعفا را پس می‌گیرم تا بر سر دلایل و پیشینه آن رایزنی بیشتری صورت بگیرد.

حریری ابراز امیدواری کرده که عقب‌نشینی وی از استعفا، مقدمه‌ای برای گفت‌وگوی جدی مسئولین و سیاستمداران لبنانی در چارچوب توافق طائف و تحکیم موقعیت دولت وفاق ملی باشد. حریری در پایان سخنان خود بار دیگر بر ضرورت اجتناب لبنان از ورود به درگیری‌های منطقه‌ای که به روابط این کشور با همسایگان عربش آسیب وارد می‌کند، تأکید کرد.

سعد حریری در 13آبان درحالی‌که به ریاض سفر کرده بود، مقابل دوربین شبکه العربیه عربستان حاضر شد و استعفای خود از نخست‌وزیری دولت لبنان را اعلام کرد؛ اقدامی که موجب تعجب تمامی رسانه‌ها، سیاستمداران و حتی دوستان و نزدیکان حریری در لبنان شد. وی سرانجام در پی فشارهای منطقه‌ای و بین‌المللی بعد از 14روز اقامت در عربستان قادر به ترک این کشور و سفر به فرانسه شد؛ درحالی‌که 2 فرزند کوچکش در ریاض باقی ماندند؛ امری که در بسیاری از رسانه‌ها از آن به‌عنوان گروگانگیری یاد شد.

نخست‌وزیر لبنان پس از 3روز اقامت در فرانسه این کشور را به مقصد قاهره ترک کرده و دیداری با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور این کشور داشت. بعد از آن در سفری مختصر (کمتر از یک ساعت) وارد قبرس شده و در نهایت، روز گذشته به کشور خود بازگشت. این در حالی است که همسر و فرزند ارشد حریری که در فرانسه همراه او بودند،

او را در این سفر همراهی نکرده‌اند. تاکنون هیچ‌گونه جزئیاتی از سفر حریری به مصر و حتی علت سفر کوتاه او به قبرس منتشر نشده است.روزنامه رای‌الیوم در این زمینه نوشته است: حریری در حالی مقابل دوربین العربیه از ضرورت مقابله با ایران و قطع بازوان این کشور در منطقه سخن می‌گفت که کمتر از یک‌ماه بعد مجددا ناچار به مذاکره در حالتی آرام و منطقی با نمایندگان این کشور در لبنان شده است.

بسیاری از رسانه‌ها و حتی سیاستمداران غربی، ازجمله وزیر خارجه آلمان، عربستان را متهم به اعمال فشار بر نخست‌وزیر لبنان و حتی گروگانگیری وی کرده‌اند. اکنون و در نتیجه بازپس‌گیری استعفای حریری، به‌نظر می‌رسد حملات رسانه‌ها و افکار عمومی علیه سیاست‌های عربستان در قبال لبنان افزایش یابد.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲  |  ساعت انتشار: ۶:۱  |  کد خبر: ۳۱۳۷۸۳۹  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال