لذت ماندگار کتاب

سینما و تلویزیون>سینمای‌ ایران - مسعود رایگان:
در شرایطی که سرانه مطالعه در کشور به ۴دقیقه در سال رسیده که واقعا فاجعه است، هر اقدامی که بتواند به رشد فرهنگ مطالعه میان مردم یاری برساند را باید مغتنم دانست.

در مورد میزان تاثیرگذاری گام‌هایی که در این رابطه برداشته می‌شود هنگامی می‌توان قضاوت مثبت کرد که شاهد توسعه و گسترش فرهنگ کتابخوانی میان عموم مردم باشیم. قطعا باید مشوق اجرای طرح‌هایی مثل روز کتابگردی بود و ما همواره به سهم خودمان کوشیده‌ایم یاری‌رسان هراقدام فرهنگی مثبتی باشیم. امیدوارم برگزارکنندگان و متولیان روز کتابگردی و طرح پاییز کتاب هم در کار خود به توفیق برسند.

البته من هنرمند مسئولیتی در این زمینه ندارم و این‌ بار سنگین بر دوش مسئولان فرهنگی است که باید به حال اوضاع نامطلوب کتاب و کتابخوانی فکری جدی کنند. واقعیت این است که مقوله مطالعه جزو اولویت‌های اصلی مردم نیست. در مورد بخشی از جامعه می‌توان گفت که کتاب خواندن اولویت هزارمشان هم نیست. آنقدر گرفتاری و مشکلات اقتصادی وجود دارد که نمی‌شود از مردم انتظار داشت میان معضلات عدیده خود، به فکر مطالعه هم باشند.

ما هنرمندان، نه مدیر سیاسی هستیم و نه حتی فعال سیاسی و این برعهده مدیران و متولیان اداره کشور است که شرایط را به شکلی تغییر دهند که جامعه به رفاه و آسایش برسد. در شرایط فعلی غم نان نمی‌گذارد بخش قابل توجهی از جامعه به موضوعی چون کتاب‌خواندن حتی فکر کند، با این همه برای هر طرحی که بتواند مردم را به کتاب نزدیک کند، ما هم به عنوان هنرمند پای کار بوده و هنوز هستیم.

امیدوارم در مناسبت‌هایی مثل روز کتاب و کتابگردی، کمی از رخوت حاکم بر فضای فرهنگی کاسته شود. اما برای تغییر اساسی نیازمند احساس وظیفه و کار جدی از سوی مسئولان فرهنگی هستیم. ما که مسئولیتی نداریم همیشه مشوق و همراه هر گام مثبت فرهنگی بوده‌ایم و بیش از این کاری از ما برنمی‌آید. متولیان فرهنگ باید به خود آیند و در سیاست‌هایشان بازنگری کنند. وقتی ردای مدیریت برتن می‌کنیم باید به سنگینی مسئولیت و وظیفه هم بیندیشیم.

  • بازیگرسینما، تئاتر و تلویزیون

تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲  |  ساعت انتشار: ۴:۱۵  |  کد خبر: ۳۱۳۷۸۳۶  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال