جدال زلزله‌زدگان با باران و سرما

اجتماع>اجتماعی - محمد جعفری:
بازی مرگ و زندگی زلزله‌زدگان غرب کشور وارد مرحله تازه‌ای شده است.

حالا با گذشت 10روز از زلزله ویرانگر، باران، سرما و بیماری دست به‌دست یکدیگر داده و مردم این منطقه را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که مهم‌ترین نگرانی شیوع بیماری‌های عفونی در مناطق زلزله‌زده است و تاکنون یک نوزاد نیز به‌دلیل اسهال خونی در دالاهو جان باخته است.

  • در انتظار کانکس

10روز پس از زلزله در استان کرمانشاه رفت‌وآمدها به مناطق زلزله‌زده کم شده است. سیل کمک‌ها برای مناطق آسیب‌دیده فرونشسته و حالا زلزله‌زدگان مانده‌اند و آواری از مصیبت. یکی از آنها به‌نام عزیز آزادی از اهالی روستای کوئیک حسن است. او که پاسدار بازنشسته است در جریان زلزله مرگبار 17نفر از اقوامش را از دست داده و خانه خودش هم به تلی از خاک بدل شده است. او می‌گوید: «ما روزها و شب‌های سختی را می‌گذرانیم به‌خصوص این روزها که باران هم می‌بارد. با وجود اینکه به ما چادر داده‌اند اما در این شرایط نمی‌شود زندگی کرد.

باد شدید مدام چادرها را جا به جا می‌کند و همین وسایل ناچیزی که داریم را هم با خود می‌برد.» شب‌های مناطق زلزله‌زده سرد است آنچنان که سرما به مغز استخوان نفوذ می‌کند. باید آنجا بود و با تمام وجود حس کرد که زلزله‌زدگان چطور این سرما را تاب می‌آورند. وی می‌گوید: «داخل چادرها سرد است و نمی‌شود چراغ یا آتش روشن کرد چرا که هم خطر آتش‌سوزی وجود دارد و هم خطر گازگرفتگی.

شنیده‌ام که تا حالا چند نفر در چادرها به‌خاطر روشن کردن آتش دچار گازگرفتگی شده و جان خود را از دست داده‌اند. من خودم 8سال در جبهه بودم و می‌توانم در شرایط سخت زندگی کنم اما زن و بچه‌ها نمی‌توانند.»

دغدغه دیگر بازماندگان بهداشت است و درصورتی که فکری به حال آن نشود ممکن است این بار به جای زلزله، سونامی بیماری‌های عفونی جان ساکنان را بگیرد. عزیز می‌گوید: «وضعیت بهداشت ما خیلی بد است. آب آنقدر کم است که حتی برای نماز خواندن هم تیمم می‌کنیم. تعدادی از گوسفندان موقع زایمان‌شان است و اگر سرما بزند تلف می‌شوند.

خود من حدود 40گوسفند در زلزله از دست دادم و حدود 10گوسفند دیگرم زنده مانده بودند اما چون امکانات نگهداری‌شان را نداشتم آنها را به امدادگران دادم تا قربانی کنند و به زلزله‌زدگان بدهند. برخلاف آنچه گفتند که به ما کانکس داده‌اند اما هیچ کانکسی در کوئیک‌حسن نصب نشده و مهم‌ترین نیاز ما کانکس است.»

  • زندگی در گِل و لای

هر کدام از مناطق زلزله‌زده شرایط خاص خود را دارد. با وجود اینکه در کوئیک حسن هیچ کانکسی نصب نشده اما در روستای تپانی برخی خانواده‌ها در کانکس‌ها پناه گرفته‌اند. این را فرهاد صفری، پدر آرین 3ماهه می‌گوید و می‌افزاید: «به خواست خدا و مرحمت مردم حال‌مان خوب است. پسرم در یکی از کانکس‌ها نگهداری می‌شود. بارش باران از دوشنبه آغاز شده و همه روستا را گِل گرفته است. چند کانکس در روستای ما مستقر شده اما بیشتر مردم در گل و لای زندگی می‌کنند. مسئولان قول داده‌اند 15کانکس دیگر هم برایمان بیاورند.»

دغدغه مهم اهالی روستای تپانی هم بهداشت است. فرهاد می‌گوید: «با اینکه همه تلاش‌شان را می‌کنند تا ما زندگی بهتری داشته باشیم اما هنوز دستشویی و حمام نداریم و اهالی چندین روستا مجبور‌ند به دستشویی دبستانی که هنوز سالم مانده، بروند. برای حمام کردن هم مردم جایی بهتر از داخل چادر‌ها پیدا نمی‌کنند. آب لوله کشی وصل شده اما گفته‌اند از آن نخوریم و فقط برای شست‌وشو استفاده کنیم. همه خانواده‌ها چادر برای اسکان دارند. به آنها پلاستیک هم داده شده اما این وضعیت مگر چقدر می‌تواند ادامه داشته باشد؟ شما نمی‌دانید زمستان اینجا چقدر سرد است.»

  • تهدید بیماری عفونی

این روزها به‌تدریج از شمار پس‌لرزه‌ها کم شده اما مسئولان بهداشت نگران شیوع بیماری‌های عفونی هستند. یکی از پزشکان عمومی مستقر در بیمارستان صحرایی سرپل ذهاب می‌گوید طی روزهای اخیر دست‌کم 2نفر به بیماری وبا مبتلا شده‌اند. دکتر کیکاووس دارابی می‌گوید: «طی روزهای اخیر 2نفر به بیمارستان صحرایی مراجعه کردند که به بیماری وبا مبتلا شده بودند. »
وی ادامه می‌دهد:

«علت شیوع وبا در سرپل ذهاب مصرف آب و غذای آلوده است. به نظر می‌رسد آب لوله‌کشی این مناطق هنوز برای شرب مناسب نیست.» وبا تنها بیماری‌ای نیست که احتمال شیوع آن در میان زلزله‌زدگان وجود دارد و چندین مورد اسهال خونی نیز گزارش شده است؛ آنچنان که یک کودک چندماهه بر اثر اسهال جان‌باخته است. دکتر دارابی می‌گوید: «این کودک در منطقه دالاهو جان خودش را از دست داد. مناطق زلزله‌زده شرایط بهداشتی بدی دارند. زباله در شهر بیداد می‌کند و زباله‌ها جمع‌آوری و دفع نمی‌شوند، سرویس بهداشتی و حمام به اندازه کافی وجود ندارد.»

آنطور که این پزشک می‌گوید یکی از دلایل شیوع این بیماری‌ها آواربرداری و وزش باد است: «آواربرداری از یک‌سو و باد شدید از سوی دیگر باعث ایجاد گرد و خاک و انتشار سریع‌تر بیماری‌ها می‌شود. به‌دلیل اینکه بیشتر زلزله‌زدگان زخمی هستند خاک آلوده می‌تواند باعث شیوع بیماری کزاز شود. با این حال بارش باران از آلودگی کم می‌کند اما موجب ایجاد گل‌ولای می‌شود و زندگی مردم را سخت می‌کند.»

از سوی دیگر رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر به زلزله‌زدگان هشدار داده که از سیم‌کشی غیراستاندارد برق خودداری کنند، چرا که ممکن است برق‌گرفتگی جانشان را تهدید کند.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۱  |  ساعت انتشار: ۱:۵  |  کد خبر: ۳۱۳۷۳۶۷  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال