عرضه لاک‌پشتی قیمت سکه را حبابی کرد

اقتصاد>اقتصاد‌ ایران - یکه‌تازی سکه در بازار طلای داخلی، حباب حدود ۲۰۰ هزارتومانی در سکه تمام بهار آزادی طرح جدید را به همراه داشته است که کارشناسان بازار آن را ناشی از هیجان بازار می‌دانند نه حاصل عوامل اثرگذار بر این بازار.

محمد کشتی‌آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران دراین‌باره به ایسنا می‌گوید: دلایل ایجاد حباب بی‌سابقه قیمت سکه افزایش تقاضا در بازار و از طرفی محدودیت عرضه سکه بوده است به‌گونه‌ای که قیمت سکه با قیمت واقعی آن تفاوت فاحشی پیدا کرده ‌ و در سکه بهار آزادی طرح جدید این حباب قیمتی به ۲۰۰ هزار تومان رسیده است؛

حبابی که بی‌سابقه است. به گزارش همشهری، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، سال 96را با قیمت یک‌میلیون و 200هزار تومان شروع کرد و تا اواخر مردادماه نیز تقریباً در همین محدوده در نوسان بود اما از ابتدای شهریور تاکنون 3موج افزایشی را تجربه کرده و درمجموع با حدود 18درصد افزایش،‌ در محدوده یک‌میلیون و 425 هزار تومان نوسان می‌کند.

این در حالی است که 2 عامل عمده اثرگذار بر قیمت طلای داخلی شامل قیمت دلار آزاد و قیمت طلای جهانی از ابتدای سال تاکنون چنین وضعیتی نداشته‌اند و تقریباً رفیق نیمه‌راه بوده‌اند. براساس این گزارش، بررسی نرخ دلار در بازار آزاد تهران نشان می‌دهد که هر دلار آمریکا سال‌جاری را با قیمت حدود 3هزار و 748تومان آغاز کرده و تا اوایل مرداد در حوالی همین قیمت باقی مانده است اما یک‌ماه قبل از آغاز رشد قیمت سکه، از ابتدای مردادماه روند افزایشی خود را از قیمت 3هزار و 775تومان آغاز کرده و گرچه در 22آبان‌ماه موفق به شکستن سقف تاریخی خود شده ‌ اما بعدازآن حوالی 4هزار و 93تومان آرام گرفته است.

به‌عبارت‌دیگر قیمت دلار در بازار آزاد تهران از اوایل مرداد تاکنون رشدی در حدود 8.5درصد داشته که تقریباً 10درصد کمتر از رشد قیمت طلای داخلی بوده است. از سوی دیگر، بررسی تحولات قیمت طلا در بازارهای جهانی نیز حاکی از این است که هر اونس طلای جهانی سال 96را با قیمت هزار و 245دلار آغاز کرده و پس از تجربه نوسانات متوالی در محدوده 3تا 4درصدی، در میانه‌های تیرماه به هزار و 213دلار رسیده است اما در این مقطع روند افزایشی پایداری در پیش گرفته و تا اواسط شهریورماه با رشد 11.2درصدی به هزار و 349دلار رسیده است.

بااین‌وجود قیمت هر اونس طلای جهانی در نیمه دوم شهریور دوباره روند کاهشی در پیش گرفته و در محدوده هزار و 270تا هزار و 290دلار به تعادل رسیده است. متوسط رشد قیمت هر اونس طلای جهانی از اواسط تیرماه بین6درصد تا 11.2درصد بوده است. بررسی تحولات بازارهای موازی با بازار طلای داخلی اعم از بازار ارز و بازار جهانی طلا حاکی از این است که افزایش فعلی قیمت سکه در بازار ایران و حبابی شدن آن، نمی‌تواند فقط تحت‌تأثیر تغییرات این بازارها باشد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است که نوعی هیجان، التهاب و جاذبه در بازار طلا ایجاد شده است که افزایش تقاضا را در پی داشته اما به‌دلیل عرضه محدود سکه به بازار، قیمت سکه از ارزش ذاتی طلای استفاده شده در آن به‌مراتب فراتر رفته است. کشتی‌آرای می‌گوید: گرچه نمی‌توان پیش‌بینی خاصی از وضعیت بازار سکه در روزهای آینده داشت اما مسلماً این حباب بی‌سابقه یک مسئله جدی در بازار است که به‌نظر می‌رسد بیش از این نمی‌تواند ادامه پیدا کند.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۱  |  ساعت انتشار: ۱:۱  |  کد خبر: ۳۱۳۷۳۶۳  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال