آلمان در تعلیق

جهان>اروپا - محمدامین خرمی:
تا چند روز پیش تصور می‌شد که کشمکش میان سران ۳ حزب دمکرات مسیحی، دمکراتیک آزاد و سبزها در آلمان، در حد یک بازی سیاسی برای قانع کردن هواداران‌ است اما بامداد دیروز ۲۹ آبان ماه زمانی که کریستین لیندنر، رهبر حزب دمکراتیک آزاد، ناگهان از نشست دولت ائتلافی بیرون زد و از شکست مذاکرات خبر داد، همه به جدی بودن جدل‌های هفته‌های اخیر ایمان آوردند.

لیندنر گفت که با وجود 4هفته مذاکرات فشرده، این احزاب به هیچ نقطه مشترکی نرسیده‌اند و ادامه مذاکرات دیگر فایده‌ای ندارد. لیندنر خطاب به خبرنگاران گفت: «هیچ‌کس به دیگری اعتماد ندارد. حکومت نکردن بهتر از تشکیل یک دولت بد است؛ خدانگهدار!»

آنگلا مرکل، چهره پیروز انتخابات، دیروز چهره مغموم مذاکرات بود. او که پس از لیندنر سالن نشست را ترک می‌کرد، گفت: «به‌نظرم در مسیر درست قرار داشتیم و به توافق نزدیک بودیم. رفتار رهبر حزب دمکراتیک آزاد تأسف‌آور است.»

نتیجه انتخابات سراسری 2‌ماه پیش آلمان، پیروزی آنگلا مرکل و حزب دمکرات مسیحی بود اما مثل همیشه حزب پیروز برای تشکیل دولت نیازمند ائتلاف با دیگر احزاب سیاسی بود. سوسیال دمکرات‌های آلمان که 4سال پیش همراه مرکل دولت ائتلافی تشکیل دادند، از همان شب انتخابات اعلام کردند قصد ندارند دوباره در کنار دمکرات‌مسیحی‌ها ائتلاف پیروز را تشکیل دهند و ترجیح می‌دهند در پارلمان به‌عنوان حزب اپوزیسیون فعالیت کنند.

این موضوع باعث چرخش مرکل به سمت دو حزب کوچک‌تر شد. شکست مذاکرات برای تشکیل دولت آینده، فضای سیاسی آلمان را در تعلیق فرو برده‌است؛ وضعیتی که مهلک‌ترین سم برای قوی‌ترین اقتصاد اروپاست. بازار سهام آلمان دیروز اندکی ریزش داشت و ارزش یورو، واحدپول اروپایی، در برابر دلار آمریکا نیم‌درصد کاهش نشان داد.

طبق گزارش رسانه‌های آلمان، احزاب حاضر در مذاکرات به‌طور مشخص در 3مورد با یکدیگر اختلاف نظر داشته‌اند. بر این اساس، اختلاف بر سر مالیات، پناهجویان و مسائل محیط‌زیستی عامل شکست مذاکرات بوده است. بیشترین اختلاف بر سر پذیرش خانواده‌های پناهجویانی است که طی 2سال گذشته با عبور از مرزهای کشورهای اروپایی خود را به آلمان رسانده‌اند.

بیش از یک میلیون و 200هزار پناهجو در این مدت وارد آلمان شده‌اند. در این میان، پناهجویان سوریه‌ای خواستار انتقال خانواده‌هایشان از سوریه به آلمان هستند؛ موضوعی که با موافقت احزاب دمکرات مسیحی و سبزها و با مخالفت حزب دمکراتیک آزاد روبه‌رو شده است. حزب دمکراتیک آزاد تفکرات لیبرال دارد و مدافع توسعه تجارت است. سران این حزب همچنین با سبزها بر سر ادامه استفاده از زغال‌سنگ برای تولید برق اختلاف نظر شدید پیدا کرده‌اند. حزب دمکراتیک آزاد توقف استفاده از زغال‌سنگ را به‌معنای تعطیلی تعداد زیادی از صنایع در آلمان و افزایش بیکاری دانسته‌ است.

  • گزینه‌های پیش رو

کمتر کسی بن‌بست مذاکرات میان احزاب آلمان برای تشکیل دولت ائتلافی را پیش‌بینی می‌کرد. آنگلا مرکل اعلام کرده که طبق وظیفه‌ قانونی‌اش با فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهور آلمان دیدار خواهد کرد و شکست مذاکرات را به اطلاع او خواهد رساند. مرکل اکنون 3راه پیش رو دارد. او می‌تواند با توجه به کسب 246کرسی از 709کرسی پارلمان، دولت اقلیت تشکیل دهد. تشکیل چنین دولتی کار را برای او در پیشبرد سیاست‌هایش طی 4سال پیش رو سخت خواهد کرد. در این صورت او باید برای هر برنامه‌ای، احزاب مخالف را قانع کند که دولت را همراهی کنند. گزینه دوم، ائتلاف با حزب سوسیال دمکرات است.

سران این حزب اعلام کرده‌اند از آنجا که حزب راست افراطی آلترناتیو آلمان به‌عنوان حزب سوم وارد پارلمان شده‌ نمی‌خواهند با حضور در دولت، اجازه دهند راست‌های افراطی در جایگاه اپوزیسیون بنشینند. گزینه سوم اما همان گزینه‌ای است که هیچگاه تصورش نمی‌رفت و آن برگزاری مجدد انتخابات است. اکنون اشتاین‌مایر می‌تواند دستور تکرار انتخابات را صادر کند.

  • مرکل در یک قدمی پایان؟

2‌ماه پیش با رویگردانی مردم آلمان از احزاب اصلی و چرخش بخشی از جامعه به سمت احزاب افراطی راست‌گرا، آنگلا مرکل هم 65کرسی پارلمان را از دست داد اما به‌هرحال پیروز میدان شد. او در واقع با این پیروزی در ادامه حضور 12ساله‌اش در جایگاه صدراعظمی آلمان، «تاریخ‌ساز» شد. شرایط سیاسی امروز آلمان، در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم بی‌سابقه بوده است. آلمانی‌ها ممکن است بار دیگر پای صندوق‌های رأی حاضر شوند اما در چنین شرایطی، احتمالا گزینه مورد نظر حزب دمکرات مسیحی، دیگر «مادر مرکل» نباشد. مرکل، قوی‌ترین رهبر اروپا، اکنون برای نجات آینده سیاسی خود در حال تقلاست.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۳۰  |  ساعت انتشار: ۵:۱  |  کد خبر: ۳۱۳۶۹۵۱  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال