ترفندهای نخ‌نما برای قاچاق انسان

اجتماع>اجتماعی - «مخفی شدن در بار کشمش، پنهان‌شدن لابلای طاقه‌های پارچه، پناه گرفتن در مخزن آب و...» اینها برخی از ترفندهایی است که این روزها از آن برای قاچاق انسان استفاده می‌شود.

قاچاقچیان انسان با فریب طعمه‌های‌شان آنها را در میان انبوهی از بار کامیون‌ها مخفی می‌کنند و وعده می‌دهند که آنها را از کشوری به کشور دیگر قاچاق می‌کنند؛ اما اغلب در عملی کردن نقشه‌های‌شان ناکام می‌مانند؛ درست مثل 2محموله‌ای که همین چند روز قبل در گمرک بازرگان لو رفت.

چند روز قبل مأموران گمرک بازرگان هنگام بررسی کامیون‌هایی که از مرز عبور می‌کردند به یک کامیون که از ترکیه قصد ورود داشت مشکوک شدند. با وجود اینکه این کامیون پلمب شده بود اما بخشی از چادر آن پاره بود. در این شرایط مأموران به بازرسی داخل کامیون پرداختند. هر چند در نگاه اول همه‌‌چیز عادی به‌نظر می‌رسید اما مأموران در ادامه متوجه شدند دختر جوانی در لابلای بار کامیون مخفی شده است. او که تابعیت ایرانی دارد قصد داشت به‌طور مخفیانه وارد کشور شود اما در اجرای نقشه‌اش ناکام ماند. با وجود اینکه هنوز از انگیزه‌های احتمالی دختر جوان اطلاعات دقیقی منتشر نشده اما تحقیقات در این‌باره همچنان ادامه دارد.

لو رفتن نقشه دختر جوان در شرایطی است که پیش از آن نیز پسری که اهل یکی از کشورهای همسایه است قصد داشت با پنهان شدن در بار مس یک کامیون وارد کشور شود اما مأموران گمرک نقشه او را نقش بر آب کردند.

  • مخفی شدن در کانتینر

با وجود اینکه قاچاقچیان انسان از ترفندهای گوناگونی برای جابجاکردن طعمه‌های‌شان استفاده می‌کنند اما مأموران گمرک اغلب یک قدم از آنها جلوتر هستند. مثل زن و مرد جوانی که چندی قبل در یک کانتینر مخفی شده بودند و قصد داشتند به‌طور غیرقانونی وارد کشورمان شوند اما دست‌شان رو شد. ماجرا از این قرار بود که مأموران گمرک بازرگان هنگام کنترل کامیون‌های عبوری به یک کامیون که راننده آن اهل ترکیه بود مشکوک شدند. سیم پلمب چادر کامیون پاره شده بود و این احتمال وجود داشت که راننده در بارش دست برده باشد. در این شرایط کامیون بازرسی شد و در میان بار آن زن و مردی که پنهان شده بودند کشف شدند.

  • پنهان شدن در بار کشمش

یکی از امکانات مهمی که در کشف محموله‌های قاچاق انسان به مأموران گمرک کمک می‌کند سگ‌های ویژه است. این سگ‌ها که متخصص کشف محموله‌های قاچاق هستند در موارد زیادی دست قاچاقچیان را رو کرده‌اند. مثل همین چند‌ماه قبل که در جریان بررسی بار یک کامیون که کشمش حمل می‌کرد 3نفر توسط همین سگ‌ها در لابلای کشمش‌ها کشف شدند. مأموران گمرک در جریان بررسی محتویات بار یک کامیون که قصد داشت از مرز بازرگان خارج شود از سگ‌های ویژه برای بازرسی استفاده کردند. سگ‌ها هنگام بررسی بار کشمش توجه‌شان به اشیای مشکوکی جلب شد و در نهایت معلوم شد 2مرد در لابلای کشمش‌ها مخفی شده‌اند و قصد دارند به‌طور غیرقانونی از کشور خارج شوند.

  • قاچاق کودک

همیشه افراد بزرگسال نیستند که در دام قاچاقچیان انسان گرفتار می‌شوند و گاهی نیز کودکان طعمه آنها می‌شوند. مدتی قبل در جریان بازرسی یک تریلی در گمرک لطف‌آباد 6کودک و 2زن جوان کشف شدند. مأموران گمرک در بازرسی کامیونی که بار پارچه داشت پی بردند چند نفر در لا به لای پارچه‌ها پنهان شده‌اند. آنها ساعت‌ها بدون آب و غذا در آنجا مخفی شده بودند. به این امید که بتوانند از ایران خارج شوند. بررسی‌ها نشان می‌دهد آنها قصد داشتند از طریق ایران به ترکیه و در نهایت به یکی از کشورهای اروپایی سفر کنند.

  • کارتن‌هایی که خالی نبود

یکی دیگر از تجهیزات پیشرفته‌ای که در کشف محموله‌های قاچاق به مأموران گمرک کمک می‌کند دستگاه ایکس ری است. با استفاده از این دستگاه‌ها کامیون هنگام عبور از گمرک به‌طور کامل اسکن می‌شود و مأموران می‌توانند به خوبی محتویات آن را ببینند. با وجود استفاده از چنین تجهیزاتی باز هم قاچاقچیان بخت خود را برای عبور از آن آزمایش می‌کنند. مثل 3مرد و یک زنی که داخل کامیونی مخفی شده و قصد داشتند به‌طور غیرقانونی از کشور خارج شوند. آنها در قسمت بار کامیون و در لابلای کارتن‌های خالی پناه گرفته بودند ولی هنگام عبور از گمرک دستگاه ایکس ری کار دست‌شان داد. آنها هنگام دستگیری گفتند قاچاقچیان انسان پول زیادی از آنان گرفته و مدعی شده بودند که به هیچ وجه در گمرک گرفتار نمی‌شوند.

  • مخزن آب، مخفیگاه 7 افغان

افرادی که توسط قاچاقچیان به این سو و آن سوی دنیا فرستاده می‌شوند اغلب خود قربانی هستند. بیشتر آنها اسیر وعده و وعید قاچاقچیان می‌شوند و در این راه پول‌های زیادی نیز از دست می‌دهند. همین چند وقت پیش مأموران گمرک در بازرسی و کنترل خودروهای ورودی از گمرک میلک 7مرد افغان را که در یک اتوبوس مخفی شده بودند دستگیر کردند. ماجرا از این قرار بود که این 7نفر زیر مخزن آب یک اتوبوس پنهان شده بودند و قصد داشتند به‌طور غیرقانونی وارد کشورمان شوند. آنها که ساعت‌ها در شرایط سختی در منبع آب پنهان شده بودند امید داشتند بتوانند از این طریق وارد ایران شوند اما یک بازرسی ساده نقشه‌شان را برملا کرد.

  • خانواده‌ای در راه اروپا

تعداد زیادی از افرادی که در گمرک گرفتار می‌شوند معمولا از اتباع سایر کشورها هستند. آنها تلاش می‌کنند با عبور از ایران خود را به کشورهای اروپایی برسانند. اما پیش از آنکه پای‌شان به اروپا برسد در ایران گرفتار می‌شوند. نمونه آن یک خانواده اهل تاجیکستان که با مخفی شدن در بار یک کامیون قصد داشتند به اروپا بروند اما پیش از خروج از ایران گرفتار شدند. آنها که اعضای یک خانواده شامل پدر، مادر و فرزند بودند در میان بار مفتول و ورق‌های مسی مخفی شده بودند. چند روزی بود که از تاجیکستان به ایران آمده بودند و مقصدشان ترکیه بود ولی هیچ وقت به آنجا نرسیدند.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۳۰  |  ساعت انتشار: ۱:۸  |  کد خبر: ۳۱۳۶۹۴۳  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال