مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی در آلمان به شکست انجامید

جهان>اروپا - همشهری آنلاین:
حزب دمکرات آزاد آلمان از مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی خارج شد. کریستیان لیندنر، رئیس این حزب، گفت که مشکل به عدم اعتماد بین طرفین و نبود ایده‌های مشترک برای مدرنیزه کردن کشور باز می‌گردد.

به گزارش دویچه وله، مذاکرات چهار هفته‌ای میان احزاب متحده (دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی)، حزب دمکرات آزاد (FDP) و حزب سبزها برای تشکیل دولت ائتلافی آلمان، با خروج اف‌د‌پ از گفت‌وگوها به نتیجه نرسید.

شامگاه یکشنبه (۱۹ نوامبر / ۲۸ آبان)، کریستیان لیندنر، رئیس حزب دمکرات آزاد گفت: «طرفین نتوانستند به یک مبنای اعتمادآفرین و ایده‌ای مشترک برای مدرن کردن کشور دست یابند.»

او در توییتر نوشت: «ما کسی را به عدول از اصول ‌متهم نمی‌کنیم اما خودمان بر سر مواضع‌مان می‌ایستیم. ما به خاطر تغییر انتخاب شدیم. عدم حضور در دولت بهتر است از حضور بد در آن.»

لیندنر توضیح داد که پس از چند هفته، اسناد چانه‌زنی‌ها پر است از تناقض‌ها، پرسش‌های پاسخ داده نشده و اختلاف ‌نظر بر سر اهداف.

او گفت که حزب دمکرات آزاد حاضر نیست به توافقی فرمالیته، آن هم با هزینه مردم تن بدهد.

لیندنر گفت که حزب دمکرات آزاد به خطیر بودن وضعیت کشور واقف است اما چنین تصمیمی را گرفته زیرا تغییرات مورد نظر در مذاکرات قابل دستیابی نبودند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، با ابراز تاسف از خروج حزب دمکرات آزاد از مذاکرات ائتلاف گفت احزاب متحده باور داشتند که راه مشترکی برای توافق وجود دارد.

او اعلام کرد که مراتب و جزئیات امر را به اطلاع فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری، خواهد رساند.

آنگلا مرکل افزود که به عنوان مسئول دولت، تمام مساعی خودش را به کار می‌گیرد تا آلمان از این وضعیت دشوار بیرون بیاید.

مرکل ابراز تأسف کرد که پس از هفته‌ها مذاکره بین احزاب متحده و حزب دمکرات آزاد راه حلی مشترک به دست نیامد.

کاترین گورینگ اکهاردت، رئیس فراکسیون سبزها در پارلمان آلمان، از اف‌دپ انتقاد کرد که به مسئولیت خودش در تشکیل دولت ائتلافی عمل نکرد.

خانم اکهاردت گفتٰ: «احزاب متحده، اف‌دپ و سبزها تنها در نکاتی جزئی با هم اختلاف نظر داشتند. در موضوع حفظ محیط زیست، کشاورزی و مهاجرت بین طرفین اشتراک نظرها بیشتر از آن چیزی بود که تصورش می‌رفت.»

جم اوزدمیر، رهبر حزب سبزها نیز تصمیم حزب دمکرات آزاد برای خروج از مذاکرات ائتلافی را نکوهش کرد و گفت، سبزها تا آخرین ثانیه‌ها آماده بودند تا یک ائتلاف تشکیل شود اما یکی از طرفین این آمادگی را نداشت: «متاسفانه اف‌د‌پ از همان آغاز نشان داد که آماده چنین روندی نیست، در حالی که سبزها در مذاکرات نسبت به بسیاری مسائل منعطف بودند.»

حزب سوسیال دمکرات آلمان (SPD) هم پس از شکست ائتلاف جاماییکا هرگونه مشارکت در دولت آتی را رد کرد.

رولف اشتنگر، معاون این حزب، در توییتر نوشت که موضع این حزب هیچ تغییری نکرده و هر گونه ورود به دولت منتفی است. حزب سوسیال دمکرات پس از ریزش شدید آرای‌‌اش در انتخابات اکتبر، از ائتلاف بزرگ با احزاب متحده بیرون آمد.

مذاکرات این سه حزب برای تشکیل دولت ائتلافی موسوم به جامائیکا (به علت همسانی رنگ سه حزب با رنگ پرچم جامائیکا) حدود یک ماه است که ادامه دارد و صبح جمعه به عنوان ضرب الاجل پایان مذاکرات مقدماتی در مورد امکان تشکیل ائتلاف که مقدمه ای برای مذاکرات رسمی است، تعیین شده بود. اما مذاکرات طولانی پنجشنبه شب به نتیجه نرسید و با ادامه رایزنی ها بار دیگر مذاکرات از بعدازظهر جمعه آغاز شد.

ائتلاف موسوم به جامائیکا پیش از این در سطح ایالتی در آلمان تشکیل شده اما در سطح فدرال تاکنون تشکیل چنین ائتلافی آزمایش نشده است. مرکل روز پنجشنبه نیز گفته بود که اختلافات جدی باقی است اما همچنین ابراز اطمینان کرد که توافق حاصل خواهد شد. این احزاب در خصوص مسائل مختلفی از جمله مهاجرت، آب و هوا، انرژی و سیاست های اقتصادی و مالیاتی اختلافاتی دارند. به عنوان مثال، حزب سبزها با اعمال محدودیت سالانه 200 هزار پناهجوی ورودی به آلمان مخالف است در حالی که این یکی از تقاضاهای اصلی حزب سوسیال مسیحی - حزب خواهری دموکرات مسیحی در ایالت بایرن - است. موضوع آب و هوا و انرژی نیز از دیگر موضوعات مورد منازعه است بطوری که حزب سبزها خواستار تعطیلی نیروگاه های با سوخت زغال سنگ است. از سوی دیگر، حزب سبزها با حزب دموکرات های آزاد در خصوص مسائل مالیاتی اختلافات زیادی دارند.

در این میان، اتاق صنایع و بازرگانی آلمان نسبت به فاز طولانی ناامنی و تاخیر در تشکیل دولت ابراز نگرانی کرده است.

اریک شوایتزر، رئیس این اتاق، ناروشن بودن وضعیت دولت برای اقتصاد آلمان را یک نومیدی خواند.

به عقیده شوایتزر، فرصت برای عبور از مرزهای اید‌ئولوژیک و یافتن راه‌حلی اصولی در این میان از دست رفت: «اینک با تاخیری طولانی در پرداختن به مهم‌ترین مسائل پیش رو مواجه هستیم.»

اتاق صنایع و بازرگانی آلمان در عین حال ابراز اطمینان کرده که طرفین بتوانند به مصالحه‌ معقولی دست یابند.

  • لغو سفر «اشتاین مایر» به «نورد راین وستفالن»

از سو یدیگر اعلام شد: رئیس جمهوری آلمان با لغو برنامه بازدید خود از ایالت نورد راین وستفالن، خود را برای معرفی نامزد صدراعظمی به پارلمان آماده می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه بیلد، «فرانک والتر اشتاین مایر» رئیس جمهوری آلمان برنامه سفر خود به ایالت نورد راین وستفالن را که قرار بود روزهای دوشنبه و سه شنبه انجام گیرد، لغو کرد.

این تصمیم در پی شکست مذاکرات احزاب پیروز انتخابات آلمان برای تشکیل دولت ائتلافی به ریاست «آنگلا مرکل» اتخاذ شده است.

سخنگوی ریاست جمهوری آلمان با تایید این خبر اعلام کرد اشتاین مایر سفر خود را به تاریخ دیگری موکول کرده است.

این در حالی است که با بی نتیجه ماندن تلاش ها برای تشکیل دولت ائتلافی، آلمان در آستانه بحران سیاسی قرار گرفته و در این میان رئیس جمهور نقشی تعیین کننده در مورد دولت آینده ایفا می کند.

پس از ناکامی احزاب مذاکره کننده دموکرات مسیحی، سبزها و دموکرات آزاد برای دستیابی به یک توافق سیاسی، اکنون اشتاین مایر باید گزینه ای را به عنوان نامزد تصدی کرسی صدراعظمی به پارلمان معرفی کند.

انتظار می رود «آنگلا مرکل» رهبر حزب دموکرات مسیحی امروز دوشنبه به دیدار اشتاین مایر رفته و وی را در جریان جزئیات امور قرار دهد. مکرون: بحران سیاسی در آلمان به نفع ما نیست

تهران-ایرنا- «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه از بن بست سیاسی در آلمان به دنبال شکست مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی جدید به ریاست «آنگلا مرکل» ابراز نگرانی کرد و گفت: بحران سیاسی این کشور به نفع ما نیست.

  • مکرون: بحران سیاسی در آلمان به نفع ما نیست

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه از پاریس، مکرون که روز یکشنبه با مرکل گفت و گو کرده بود، در اظهاراتی خطاب به «برنارد اکویه» دبیر کل حزب جمهوریخواه فرانسه گفت: به نفع ما نیست که اوضاع در آلمان وخیم شود.

مکرون که مه (اردیبهشت) گذشته انتخاب شد برای آغاز مذاکرات درباره طرح هایش درخصوص اصلاحات در اتحادیه اروپا منتظر تشکیل دولت ائتلافی در آلمان است.

مرکل، حمایت اولیه خود را از دیدگاه های مکرون درباره ایجاد پست جدید وزیر دارایی در منطقه یورو ابراز و بودجه منطقه یورو را تعیین کرده، اما جزییات این اقدام هنوز بررسی نشده است.

فرانسه و آلمان به عنوان دو کشور بزرگ اقتصادی درمنطقه یورو اغلب به عنوان «نیروی محرکه» چنین پروژه ای قلمداد می شوند.

خبرگزاری فرانسه نوشت: مرکل با تلاش هایی برای خارج کردن آلمان از بحران به دنبال شکست مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی در روز یکشنبه دست و پنجه نرم می کند؛ شکست این مذاکرات احتمالا، آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا را با برگزاری انتخابات زودهنگام مواجه خواهد کرد.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۹  |  ساعت انتشار: ۱۹:۱  |  کد خبر: ۳۱۳۶۸۴۶  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال