کسی که طعم محرومیت را چشیده باشد

اجتماع>اجتماعی - اسماعیل امینی:
می‌گویند کسی می‌تواند مشکل محرومان را حل کند که خودش طعم محرومیت را چشیده باشد.

صورت‌های دیگر این سخن، حرف‌هایی است از این دست؛ کسی می‌تواند رئیس فدراسیون ورزشی باشد که خودش ورزشکار همان رشته باشد و کسی می‌تواند نماینده کارگران باشد که خودش کارگری کرده باشد.

این‌نوع حرف‌ها در نگاه اول منطقی به‌نظر می‌رسد، اما غالبا می‌بینیم که حاصل اجرا‌شدن این دیدگاه، چندان مطلوب نیست؛ مثلا کسی که طعم محرومیت را چشیده، مسئولیتی را می‌پذیرد اما چون برنامه دقیقی برای حل مشکلات محرومان ندارد و نیز با مسائل حوزه مسئولیتش آشنا نیست، موفق نمی‌شود. یا مثلا قهرمان مشهور یک رشته ورزشی، رئیس فدراسیون همان رشته می‌شود و اوضاع آن فدراسیون از گذشته خراب‌تر می‌شود.

اینکه بگوییم کسی می‌تواند مشکلات محرومان را حل کند که خودش طعم محرومیت را چشیده باشد، مانند آن است که بگوییم کسی می‌تواند عوارض پیری و ازجمله فراموشی و زوال حافظه را درمان کند که خودش، پیر باشد و طعم تلخ عوارض پیری را چشیده باشد؛ یعنی پزشک متخصص جوان یا میانسال، قادر به درمان عوارض پیری نیست.

این دیدگاه، حاصل یک پیشداوری نادرست است و آن این است که گویا، حل مشکلات جامعه بر مبنای انگیزه‌های عاطفی است. بسیار شنیده‌ایم که می‌گویند این مدیر، دلسوز مردم است و آن نماینده با موکلانش احساس همدردی دارد.

اگر انگیزه‌های عاطفی و دلسوزی، برای رفع مشکلات کافی بود، لابد همراهان بیمار که بسیار دلسوزتر از پزشک متخصص هستند، می‌توانستند بیمار خود را مداوا کنند.

برای رفع هر مشکلی ازجمله مشکل محرومیت، هیچ نیازی نیست متخصصان و مسئولان مرتبط، حتما خودشان طعم محرومیت را چشیده باشند؛یعنی شناخت فردی و تجربی و حسی نسبت به موضوع، اهمیت چندانی ندارد بلکه شناخت علمی حاصل از مطالعه روشمند و متکی بر داده‌ها و آمارهای دقیق، شرط اصلی طراحی و برنامه‌ریزی درست و اجرای موفق آن برنامه است.
حالا همین جملات آخر را دوباره بخوانید: شناخت علمی حاصل از مطالعه روشمند و...

و با این جمله مقایسه کنید: کسی که خودش طعم محرومیت را چشیده می‌تواند مشکلات محرومان را حل کند.
کدام یک از این دو، برای تبلیغات انتخاباتی و سخنرانی هیجان‌انگیز و مناظره پرشور به‌کار می‌آید؟
همچنین در این نکته می‌توان تأمل کرد که کدام‌یک از این‌دو روش، در شناخت و برنامه‌ریزی و حل مشکلات به‌کار می‌آید؟


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۳۰  |  ساعت انتشار: ۱۳:۷  |  کد خبر: ۳۱۲۵۸۰۰  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال