قبرستان ماهواره‌ها کجاست؟

دانش>فضا - همشهری آنلاین:
ایستگاه فضایی تیانگانگ-۱ درحال حاضر از کنترل خارج شده و هرآن انتظار برخورد آن با زمین می‌رود، اما نه در مکان دورافتاده‌ای که بسیاری از فضاپیماهای ازکار افتاده زندگی خود را در آنجا پایان می‌دهند.

براساس گزارش BBC، کاشفان و جستجوگران اکنون که مرتفع‌ترین قله‌های جهان فتح شده‌اند، قطب‌ها قابل دسترس شده و اقیانوس‌های وسیع و بیابان‌ها پیموده شده‌اند،به دنبال نقاط جدیدی برای فتح کردن هستند.

برخی از این مکان‌های جدید به قطب‌های غیرقابل دسترس شهرت یافته‌اند، که از میان آنها دو مکان جذابیت بیشتری دارند. یکی از آنها قطب غیرقابل دسترس قاره‌ای نامیده می‌شود که در دورافتاده‌ترین نقطه زمین از اقیانوس واقع شده‌است. بحث و جدل‌هایی برسر موقعیت حقیقی این منطقه وجود دارد، اما بسیاری آن را در نزدیکی دروازه ژانگاریان، معبری کوهستانی میان چین و آسیای مرکزی می‌دانند.

قطب‌های

نقطه مقابل این مکان در اقیانوس، یعنی دورافتاده‌ترین نقطه از اقیانوس نسبت به خشکی، در دو هزار و 700 کیلومتری از جزیره پیتکارین در میان استرالیا،‌نیوزیلند و آمریکای جنوبی واقع شده‌است. این قطب اقیانوسی غیرقابل دسترس نه تنها برای کاشفان جذابیت دارد، بلکه هدایت‌کنندگان ماهواره‌ای نیز به این منطقه علاقه زیادی دارند، زیرا بیشتر ماهواره‌هایی که در مدار زمین در گردشند به تدریج به زمین باز می‌گردند،‌اما محل سقوط آنها کجاست؟

ماهواره‌های کوچکتر در اتمسفر زمین می‌سوزند اما تکه‌های بزرگتر در مسیر رسیدن به سطح زمین سالم باقی می‌مانند، از این رو برای جلوگیری از برخورد با مناطق پرجمعیت،‌این ماهواره‌ها به سوی نقاط غیرقابل دسترسی زمین هدایت می‌شوند.

به این شکل است که قطب اقیانوسی غیرقابل دسترس به قبرستانی وسیع، به وسعت 1500 کیلومتر مربع برای ماهواره‌ها تبدیل شده‌است. در آخرین شمارش انجام شده بیش از 260 لاشه ماهواره در بستر اقیانوس شناسایی شد که بیشتر آنها به روسیه تعلق داشت.

بقایای ایستگاه فضایی میر که در سال 1986 پرتاب شده و میزبان بسیاری از فضانوردان و توریست‌های بین‌المللی بوده،‌در این نقطه از اقیانوس است. این ایستگاه با وزنی برابر 120 تن هرگز در اتمسفر سوخته نشد و ماهیگیران منطقه آن را به شکل تکه‌‌هایی درخشان در حال سقوط به میان اقیانوس مشاهده کردند.

ایستگاه

چندین بار در سال کپسول‌های باری که به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌روند، در حین بازگشت زباله‌های ایستگاه را با خود حمل کرده و در بالای این نقطه از اقیانوس،‌ در اتمسفر می‌سوزند تا زباله‌های ایستگاه نیز در این فرایند سوخته شود.

هیچ‌کس از این سقوط‌های کنترل شده در این منطقه آسیبی نمی‌بیند، در این منطقه ماهیگیری انجام نمی‌شود زیرا جریان‌های اقیانوسی ورود مواد مغذی را مسدود ساخته‌است از این رو گونه‌های زیستی تمایلی به زندگی در این منطقه ندارند.

یکی از توریست‌های آینده این نقطه دورافتاده از زمین،‌ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد بود. براساس برنامه‌های کنونی،‌قرار بر این است که این ایستگاه یک دهه دیگر غیرفعال شودو با احتیاط و دقت فراوان به قطب اقیانوسی کشانده شود. ایستگاه فضایی با وزنی برابر 450 تن، یعنی چهار برابر سنگین‌تر از ایستگاه فضایی میر، در حین ورود به اتمسفر زمین صحنه‌هایی خیره‌کننده ایجاد خواهد کرد.

با این‌همه گاه امکان کنترل مسیر سقوط ماهواره‌ها و ایستگاه‌های فضایی،‌در صورتی که ارتباط ایستگاه کنترل با آنها قطع شده‌باشد، وجود ندارد. این رویداد برای ایستگاه سالیوت 7 در سال 1991 رخ داد و این ایستگاه در آمریکای جنوبی سقوط کرد. اسکای‌لب آمریکایی‌ها نیز در سال 1979 در استرالیا سقوط کرد و آمریکا را مجبور به پرداخت غرامت کرد.

تیانگانگ-1

این مشکل در سال آینده نیز تکرار خواهد شد. بین ماه‌های ژانویه تا آوریل، ایستگاه فضایی تیانگانگ-1 چینی‌ها به زمین سقوط خواهد کرد، کپسولی که در سال 2011 به عنوان اولین ایستگاه فضایی چینی‌ها به مدار زمین فرستاده شد و یک سال پس از پرتاب،‌اولین فضانورد زن چینی به آن سفر کرد.

هم‌اکنون مدار این کپسول درحال کاهش ارتفاع است، اما از آنجایی که مهندسان چینی ارتباط خود را با کپسول از دست داده‌اند،‌نمی‌توانند برای کنترل مسیر موتورهای آن را روشن کنند تا کپسول را به سمت اقیانوس آرام جنوبی هدایت کنند. در عوض این سازه در نقطه‌ای میان 42.8 درجه شمالی و جنوبی سقوط خواهد کرد، یعنی جایی میان شمال اسپانیا و جنوب استرالیا،‌و موقعیت دقیق‌تر این سقوط تا ساعاتی پیش از وقوع آن امکان‌پذیر نخواهد بود.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۳۰  |  ساعت انتشار: ۱۱:۴۸  |  کد خبر: ۳۱۲۵۷۶۵  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال