سکوت یکساله دختر ۱۵ساله در برابر جنایت شوهر عمه

اجتماع>اجتماعی - دختر نوجوان که طی یک سال گذشته از سوی شوهر عمه‌اش مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفت سرانجام سکوتش را شکست و پرده از راز جنایت این مرد برداشت.

به گزارش همشهری، 26مهرماه مردی راهی دادگاه کیفری یک استان تهران شد و از حادثه شومی گفت که برای دختر 15ساله‌اش رخ داده بود. این مرد گفت: مدت‌ها بود که دخترم افسرده و گوشه‌گیر شده بود. بارها سعی کردم با او حرف بزنم اما چیزی نمی‌گفت.

تا اینکه 2روز پیش پرده از جنایتی برداشت که شوکه‌ام کرد. دخترم گفت که شوهرعمه‌اش به نام داور که با ما در یک ساختمان زندگی می‌کند، یک سال است که به زور او را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد. دختر نوجوان ماجرایی را که در این یک سال برایش رخ داده اینطور برای پدرش شرح داده بود: «شوهرعمه‌ام ابتدا تلفنی با من صحبت می‌کرد. او هر بار از من تعریف می‌کرد و می‌گفت که به من علاقه دارد و از من خوشش می‌آید.

او یک‌بار که به خانه‌شان رفته بودم، به زور مرا مورد آزار و اذیت قرار داد و پس از آن با تهدید به این کارش ادامه داد تا اینکه با گذشت یک سال، دیگر نتوانستم کارها و تهدیدهایش را تحمل کنم و تصمیم گرفتم همه‌‌چیز را به خانواده‌ام بگویم تا او به سزای عملش برسد.»

با این شکایت، پرونده از دادگاه کیفری به اداره 16 پلیس آگاهی تهران فرستاده و تحقیقات آغاز شد. دختر نوجوان با حضور در اداره آگاهی همه‌‌چیز را توضیح داد و از جزئیات اتفاقات شومی گفت که در این یک‌سال برایش رخ داده بود. به این ترتیب تیمی از کارآگاهان راهی محل سکونت متهم در جنوب‌شرق تهران شدند و مرد 41ساله را دستگیر کردند. سرهنگ حمید مکرم، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران گفت: متهم در همان تحقیقات اولیه به آزار و اذیت جنسی دختر 15ساله اعتراف کرد و برای او قرار بازداشت صادر شد و تحقیقات تکمیلی از وی ادامه دارد.

  • محرم فرزندانمان باشیم

دختری 15ساله قربانی نقشه شوم شوهر عمه‌اش می‌شود و یک سال سکوت کرده و این راز بزرگ را از خانواده‌اش مخفی می‌کند. حال این سؤال پیش می‌آید که خانواده‌ها چطور به فرزندان‌شان آموزش بدهند که کودک‌شان در آینده آسیب نبیند و اگر آسیب دید چطور رفتار کند که فرزندشان با خیالی راحت هر آنچه برایشان رخ داده را بازگو کند؟

نخستین محیطی که کودک در آن آموزش می‌بیند خانواده است. پس پدر و مادرها باید از کودکی یعنی در حدود 5یا 6سالگی که آنها درک متقابل از اطراف دارند آموزش‌های لازم درخصوص تفکیک جنسیتی را شروع کنند. کودکان باید حریم خودشان را بشناسند و بدانند که به حریم‌شان نباید تجاوز شود.

امروزه متأسفانه در خانواده‌های سنتی این موضوع بیشتر رواج دارد که به‌عنوان مثال نباید خیلی از مسائل را به کودک توضیح داد اما این روش غلط و اشتباه است. مرحله بعد محیط‌های آموزشی و رسانه‌هاست که باید به بچه‌ها آموزش بدهند که چنانچه حریم خصوصی اش نقض شد قطعا به خانواده اطلاع دهد. این احتمال وجود دارد که بسیاری از کودکان و نوجوانان از ترس سرزنش شدن جرأت نکنند حرف خود را به گوش خانواده برسانند.

باید بستری فراهم شود تا فردی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته و قربانی شده با خیال راحت، هر آنچه برایش رخ داده را بازگو کند و ترسی از مورد مواخذه قرار گرفتن نداشته باشد. مسئله بعدی درباره چنین اتفاقی، شکایت خانواده است. متأسفانه برخی ترجیح می‌دهند درصورت بروز چنین اتفاقی، همه‌‌چیز را خودشان حل کنند.

حال آنکه برای جلوگیری از تبعات بعدی قطعا باید شکایت کنند و قانون نیز باید در این خصوص از افرادی که قربانی شده‌اند حمایت کند. اثر مثبتش این است که جلوی ناهنجاری‌های بیشتر گرفته می‌شود. فردی که دست به این رفتار می‌زند از نظر روحی و روانی مشکل دارد و با گیر افتادن وی، درمان روی این افراد هم باید صورت بگیرد.

اگر شکایتی مطرح نشود ممکن است شاهد حوادث تلخ‌تری باشیم. مانند اینکه مجرم برای پاک کردن صورت مسئله حتی دست به جنایت هم بزند. متأسفانه بسیاری از خانواده‌ها که فرزندشان قربانی رفتارهای بیمار‌گونه اطرافیان شده‌اند، به‌علت ترس از آبروریزی تن به شکایت نمی‌دهند و با گفتن جمله اینکه «مدتی بگذرد فراموش می‌کند» از خطراتی که ممکن است در آینده برای فرزندشان در آینده رخ بدهد چشم‌پوشی می‌کنند بی‌آنکه بدانند با این کار سلامت روانی فرزندشان را به خطر می‌اندازند و از سوی دیگر شکایت نکردن باعث می‌شود که مجرم به رفتارهای بیمارگونه‌اش در جامعه ادامه بدهد و طعمه‌های دیگری به دام اندازد. در وهله بعدی خانواده‌ها باید به درمان فرزند خود که آسیب دیده، بپردازند تا اثرات روانی این حادثه تلخ را با کمک مشاور و روانپزشکان برطرف کنند.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۹  |  ساعت انتشار: ۲۲:۸  |  کد خبر: ۳۱۲۵۶۰۰  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال