افشای رسوایی اخلاقی الیا کازان پس از ۴۰ سال

سینما و تلویزیون>سینمای‌ جهان - همشهری آنلاین:
رسوایی‌های اخلاقی تهیه‌کننده برنده اسکار چنین فضای هالیوود را تحت تاثیر قرار داده که یک نویسنده قدیمی هم ناچار شد پس از حدود ۴۰ سال از راز خاطره دردناک خود با الیا کازان پرده بردارد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، کارول درینک‌واتر 69 ساله که عطای ماندن در دنیای فیلم و سینما را به لقایش بخشید و وارد دنیای نویسندگی شد، چهار دهه پس از آن ماجرای تلخ هفته گذشته در صفحه شخصی خود در فضای مجازی مطلبی نوشت و در آن به شکل سربسته به موردی اشاره کرد که برایش در دنیای سینما پیش آمده بود. بیست و چند ساله بودم که به دلیل تن ندادن به پیشنهاد بی‌شرمانه یک فیلمساز مشهور یک نقش بزرگ را از دست دادم.»

این برای نخستین بار است که درینک‌واتر آشکارا به آن ماجرا اشاره می‌کند. هر چند او نامی از کارگردان نامدار نبرده اما آنها که رمان «دختر گمشده» این نویسنده را خوانده‌اند، می‌دانند فرد مزاحم کسی نیست جز فیلمسازی که نام‌خانوادگی‌اش ریشه‌های یونانی دارد. گرچه در داستان درینک‌واتر قربانی ماجرا یعنی مارگریت حتی پس از هتک حرمت شدن هم سخن نمی‌گوید اما نویسنده بر این باور است که همین شرم و رازداری در دنیای فیلم و سینما کار را به اینجا کشانده است.

Drinkwater

درینک‌واتر که زاده لندن است، با بازی در نقشی کوتاه در «پرتقال کوکی» استنلی کوبریک وارد دنیای بازیگری شد و تازه می‌خواست با بازی در اقتباس سینمایی از رمان ناتمام اف اسکات فیتس‌جرالد یعنی «آخرین سرمایه‌دار بزرگ» اوج بگیرد؛ پروژه‌ای که بر اساس فیلمنامه هارولد پنتر به کارگردانی الیا کازان و بازی رابرت دنیرو و اینگرید بولتینگ تولید شد و به شدت شکست خورد. حالا پس از 40 سال درینک‌واتر ماجراهای حضور در دفتر کار کازان را علنی کرده است.

او می‌گوید: «برای گفت‌وگو درباره نقش کاتلین به دفتر کار کارگردان رفتم و او بیش از یک هفته هر روز رفتاری زننده با من داشت. هر چند آن روزها فکر می‌کردم این هم بخشی از تمرین است و به آن تن می‌دادم اما سرانجام نقش را به دست نیاوردم. روایت آن روزهای تلخ در رمان دختر گمشده سخت‌ترین کاری بود که در زندگی‌ام انجام دادم.» درینک‌واتر معتقد است مردم باید بدانند زیر پوست هالیوود چه می‌گذرد و گفتن واقعیت از این نظر برایش بسیار مهم بوده است.

کازان که دورانی موفق با همکاری مارلون براندو در هالیوود داشت، در دوران مک‌کارتیسم متهم به لو دادن کمونیست‌های سینما شد و برچسب خیانت تا پایان عمر رویش ماند. خالق فیلم‌های «در بارانداز»، «اتوبوسی به نام هوس» و «شرق بهشت» و برنده دو اسکار کارگردانی سال 2003 در 94 سالگی از دنیا رفت.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۸  |  ساعت انتشار: ۱۶:۲۷  |  کد خبر: ۳۱۲۵۰۹۵  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال