گردشگری ایران در مسیر رونق

اجتماع>سفر - محمد باریکانی:
امروز روز جهانی جهانگردی است و احیای دوباره پروژه ایران‌هراسی توسط آمریکا، عربستان و اسرائیل به مدد سیاست خارجی ۵سال گذشته دستگاه دیپلماسی، برجام، دعوت‌ مکرر رئیس‌جمهور در مجامع جهانی از گردشگران برای سفر به ایران، ورود مداوم گردشگران آمریکایی به کشور و تأکید رسانه‌های بین‌المللی بر قابلیت‌های گردشگری ایران، تبدیل به یک بازی شکست خورده شده است.

دیگر حتی امضای 2 روز پیش ترامپ در ممانعت از ورود شهروندان 8کشور به آمریکا که در مورد ایران گروه‌های فرهنگی و دانشجویان را شامل شده است و جواد ظریف وزیر خارجه را بر آن داشتند تا در توییتر خود این اقدام را توهین به شهروندان برجسته ایران بداند هم در موج جهانی علاقه برای سفر به ایران بی‌تأثیر است.

مجمع جهانی اقتصاد چندی پیش در گزارش 2017خود با بررسی وضعیت امنیت در ۱۳۶ کشور جهان برای گردشگران و بازرگانان، نام ایران را در ردیف ۸۷ کشورهای امن جهان قرار داد و حتی شبکه جهانی سی‌ان‌ان نیز در گزارشی اعتراف کرد که تهدیدهای ترامپ نتوانسته است در تصمیم سرمایه‌گذاران اروپایی برای سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری ایران تأثیر بگذارد.

  • ورود 6میلیون گردشگر خارجی تنها در 3ماه

به گزارش همشهری، از ابتدای سال جدید میلادی تا پایان‌ماه مارس یعنی در مدت 3‌ماه نخست سال میلادی، تعداد گردشگران خارجی بازدید‌کننده از ایران 50درصد افزایش یافت و تعداد گردشگران ورودی به ایران تنها در مدت 3‌ماه به 6میلیون گردشگر رسید. به اذعان سی ان ان ایران توانست پس از برجام با صنعت گردشگری به عرصه جهانی بازگردد و حتی به مقصدی ارزانقیمت و محبوب برای گردشگران جوان تبدیل شود.

برنامه ایران برای جذب بیشتر گردشگر به کشور موجب شده است تا همکاری و هماهنگی خوبی بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، وزارت خارجه و وزارت اطلاعات با هدف تسهیل ورود گردشگران خارجی به کشور و ارزآوری صنعت گردشگری برای افزایش اشتغال ایجاد شود. بدین‌ترتیب محدودیت‌های ورود گردشگران خارجی با پیگیری استراتژی لغو روادید با کشورهای هدف گردشگری ایران و برقراری دوباره پروازهای مستقیم خطوط هواپیمایی اروپا ازجمله بریتیش ایرویز و لوفت هانزا برداشته شد و در پی همین همکاری‌ها بود که صدور ویزا برای گردشگران خارجی به مقصد ایران در سفارتخانه‌های کشور تسهیل شد.

تلاش دولت برای دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی با افزایش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در ایجاد اماکن اقامتی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌های صنعت گردشگری کشور نیز ادامه یافت و حتی به مرحله قرارداد نیز رسید و برخی هتل‌های زنجیره‌ای بین‌المللی به‌منظور ایجاد فرصت اقامتی بیشتر برای گردشگران با مقامات دولتی و سازمان میراث فرهنگی به تفاهم رسیدند. گروه‌های بهره‌بردار از هتل‌های ایران همچون گروه هتل‌های آکور فرانسه و گروه هتل‌های روتانا از امارات متحده عربی و سرمایه‌گذاران در صنعت هتل‌های ایران از کشور ترکیه و گروه هتل‌های ایزی انگلستان به ایران آمدند وتفاهمنامه‌های ساخت یا بهره‌برداری از هتل‌ها را با سازمان میراث فرهنگی و بخش خصوصی ایران امضا کردند.

  • کارت‌های اعتباری بین‌المللی؛ مشکل گردشگران ورودی

ایران جذب بیش از 20میلیون گردشگر تا پایان سال 2020را در دستور کار دارد و باید تا آن سال به درآمدزایی 25میلیارد دلاری از صنعت گردشگری رسیده باشد. اما مشکلات موجود در سیستم بانکی که البته به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران ایجاد شد همچنان وجود دارد و امکان استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی توسط گردشگران در کشور هنوز وجود ندارد. با این حال مسئولین شبکه بانکی و دولت ایران همچنان در حال رایزنی برای ایجاد امکان استفاده از شبکه بانکی جهانی در ایران هستند. فقدان امکان استفاده از کارت‌های بین‌المللی در شبکه بانکی ایران البته بیش از هر چیز صنعت گردشگری کشور و صنایع‌دستی ایرانی را تهدید می‌کند و گردشگران نمی‌توانند ارزآوری بیشتری از محل گردشگری برای ایران داشته باشند و امکان استفاده از تمامی خدمات گردشگری ایران و تزریق دلارهای بیشتر به این صنعت فراهم نیست. این موضوعی است که گردشگران خارجی بارها از آن به‌عنوان یک مشکل جدی یادکرده‌اند و دولت نیز درنظر دارد هرچه سریع‌تر این مشکل را مرتفع کند.

سارا مگنیسن؛ یک گردشگر جوان سوئدی که به‌دلیل فقدان امکان استفاده از کارت اعتباری بین‌المللی در ایران در سفر به کشورمان با مشکل مالی مواجه شد و دوستان ایرانی‌اش در سوئد مشکل مالی او را از طریق خانواده‌های خود در ایران مرتفع کردند، پیش‌تر به همشهری گفته بود که ناتوانی در استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی در شبکه بانکی از مشکلات جدی گردشگران خارجی در ایران است.

به‌رغم آنکه دونالد ترامپ در آمریکا و بنیامین نتانیاهو در اسرائیل و البته عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی و محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان همین چند روز قبل در مجمع عمومی سازمان ملل تمام تلاش خود را برای احیای پروژه شکست خورده ایران هراسی صورت دادند اما مجمع جهانی اقتصاد در گزارش 2017خود ایران را در ردیف امن‌ترین کشورهای جهان برای گردشگران قرار داده و جایگاه کشورمان در رتبه بندی 136کشور جهان برای امنیت گردشگران و بازرگانان رتبه 87را به‌دست آورده است.

براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، رنکینگ گردشگری ایران در بین 136کشور جهان رتبه 93را به‌خود اختصاص داده و گردشگری ایران توانسته است از سال 2015تا سه‌ماه نخست سال 2017با رشد 4درصدی مواجه شود.ایران همچنین در رقابت قیمت گردشگری بین 136کشور جهان رتبه نخست را به‌دست آورده و ارزان‌ترین مقصد گردشگری جهان شده است.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۴  |  ساعت انتشار: ۱۱:۱۱  |  کد خبر: ۳۱۱۷۴۰۸  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال