سرمایه‌گذاری جدید اروپا در راه ایران

اقتصاد>اقتصاد‌ ایران - پس از سال‌ها قفل تأمین مالی از کشورهای اروپایی پس از ۱۵ سال باز می‌شود.

هیأتی از بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی که دیروز 29 شهریور راهی کشور اتریش شده و قرار است بعد از آن به دانمارک سفر کند، بر سر بازشدن خطوط اعتباری مذاکره می‌کنند و احتمال توافق حاصل می‌شود. هرچند میزان اعتباری که در نتیجه قرارداد نهایی هنوز اعلام نشده، اما یک مقام آگاه در بانک مرکزی به همشهری خبر داد که دست‌کم یک میلیارد دلار از طرف او بر بانک اتریش و یک‌میلیارد دلار دیگر توسط دانسکه دانمارک برای تأمین پروژه‌های اقتصادی ایران اختصاص خواهد یافت.

به‌احتمال زیاد پس از توافق با اتریش و دانمارک، هیأت مذاکره‌کننده ایرانی برنامه‌ای برای مذاکره با ایتالیا و آلمان برای نهایی کردن قرارداد تأمین مالی به‌ترتیب به ارزش 6 و 3میلیارد دلار تدارک خواهد دید. باز شدن قفل اعتباری ایران در اروپا، پس از کره‌جنوبی و چین در یک‌ماه اخیردر شرایطی است که رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا سعی در اعمال فشار به ایران دارد اما کشور‌های اروپایی در کنار آسیایی‌ها، گسترش روابط با ایران را دنبال می‌کنند. سید احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی و محمد خزاعی رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی برای مذاکرات بر سر خطوط اعتباری اروپا راهی قاره سبز شده‌اند.

براساس آخرین خبرها جمعی از مدیران بانک‌های ایرانی هم هیأت مشترک بانک مرکزی و وزارت اقتصاد را همراهی می‌کنند و 30شهریور یک روز مهم در تاریخ اقتصادی ایران به شمار می‌آید. پیش‌تر ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی قول داده بود که 22میلیارد دلار خط اعتباری از سوی 3کشور اروپایی اتریش، دانمارک و ایتالیا برای تأمین مالی پروژه‌های اقتصادی ایران اختصاص خواهد یافت که به‌نظر می‌رسد نیمی از این رقم به‌زودی به نتیجه خواهد رسید.

یک مقام آگاه از بانک مرکزی با رد خبر انصراف بانک‌های طرف مذاکره از همکاری با ایران پس از ادعای اخیر رئیس‌جمهور آمریکا به خبرنگار ما گفت: پیچیدگی مذاکرات بر سر تأمین مالی و توافق بر سر جزئیات باعث شده تا تفاهم بر سر خط اعتباری 22تا 30میلیارد دلار طولانی شود و باید مراحل قانونی تضمین دولت به طرف خارجی طی شود.

یک هفته پیش خبرگزاری رویترز به نقل از فرانز گاسلبرگر مدیر ارشد اجرایی اوبربانک اتریش، به‌عنوان هفتمین بانک بزرگ این کشور خبر داده بود که ظاهراً، برخی از آلمانی‌ها و ایتالیایی‌ها نیز در حال مذاکره با ایران هستند و یک بانک دانمارکی نیز در حال مذاکره است، اما فکر می‌کنم نخستین بانک اروپایی هستیم که به چنین توافقی دست یافتیم. 14شهریورماه امسال هم محمد خزاعی، معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان جذب سرمایه‌گذاری خارجی ایران با اشاره به برنامه‌ریزی برای انعقاد قرارداد ۳۰ میلیارد دلار در‌ماه سپتامبر با 3کشور اروپایی خبر داد و گفت:

ایران با اتریش، دانمارک و ایتالیا قرارداد خط اعتباری منعقد می‌کند. رقابت 4کشور اروپایی اتریش، دانمارک، ایتالیا و آلمان برای اختصاص خط اعتباری به ایران در حالی وارد مرحله عملیاتی شده است که این خطوط اعتباری به صورت یورو در اختیار ایران قرار می‌گیرد و بازپرداخت آن، بعد از یک دوره تنفس آغاز خواهد شد.

  • سیف شفاف‌سازی کرد

دیروز همزمان با اعزام هیأت ایران برای مذاکره با اروپایی‌ها، ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی در حاشیه نشست هیأت دولت تصریح کرد: قراردادهای فاینانس طبق قانون برنامه ششم و بودجه 96 امضا شده است. به گفته وی، به موجب قانون بودجه سال 1396باید حداقل 50میلیارد دلار خطوط فاینانس از منابع خارجی جذب شود که بخشی از آن مربوط به منابع استفاده نشده از سال‌های قبل است. سازمان سرمایه‌گذاری هم گزارش داد: مجموع قراردادهایی که از آغاز اجرای برجام تاکنون برای تأمین مالی خارجی با ایران منعقد شده است، به 44میلیارد و 974میلیون دلار می‌رسد.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۳۰  |  ساعت انتشار: ۷:۱  |  کد خبر: ۳۱۱۴۵۴۸  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال