برندگان بازار سهام در شهریور

اقتصاد>تجاری - مالی - آمار‌ها نشان می‌دهدکه سهام پتروپالایشگاه‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه معادن و فلزات بیشترین سود را در شهریور‌ماه نصیب سهامدارانشان کرده‌اند.

به گزارش همشهری، دیروز باز هم شاخص بورس تهران با صعود انفجاری به‌کار خود ادامه داد و با 487واحد رشد معادل نیم درصد رشد کرد و خود را به مرز 86هزار واحد رساند. درصورتی که این شاخص بتواند روند صعودی‌اش را ادامه دهد و از مرز 90هزار واحد عبور کند بالاترین نقطه تاریخ 50ساله بورس به ثبت می‌رسد. همراستا با رشد شاخص قیمت سهام برخی شرکت‌ها در یک‌ماه گذشته با رشد زیادی مواجه شده است.

اطلاعات آماری نشان می‌دهد سهامداران 30شرکت در شهریور‌ماه به‌طور میانگین 15درصد بازده به‌دست آورده‌اند. در میان آنها سهام شرکت‌های تولید‌کننده محصولات پتروشیمی و پالایشگاه‌ها از نظر بازده از سایر شرکت‌ها بازده بیشتری داشتند. همگام با این شرکت‌ها شرکت‌های حاضر در گروه معادن و فلزات ازجمله گل‌گهر، چادر ملو و فولاد مبارکه اصفهان با رشد‌های زیادی مواجه شدند به‌طوری که تحت‌تأثیر این مقدار رشد شرکت فولاد مبارکه اصفهان به سومین شرکت بزرگ بورس تبدیل شد و چادر ملو و گل‌گهر هم به رتبه‌های چهارم و پنجم بورس رسیدند.

داده‌های آماری نشان می‌دهد که 30شرکت برتر بین 10تا 30درصد سود نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده‌اند. در میان این شرکت‌ها نام های‌وب و چدن سازان هم که به تازگی سهامشان در بازار سهام عرضه شده است به چشم می‌خورد.
بیشترین مقدار سود مربوط به سهام بیمه کوثر است که در این مدت 29درصد رشد کرده است. سهام چدن سازان نیز با 27.5درصد رشد در جایگاه دوم بورس قرار گرفت. شرکت «های وب» نیز در همین چند روز که عرضه شده، قیمت سهامش 21درصد افزایش یافته است.

از جمله شرکت‌هایی که در این مدت قیمت سهامشان با رشد زیادی مواجه شده، می‌توان به شرکت‌های پالایشگاه نفت تهران، پتروشیمی زاگرس، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی فناوران، پالایش نفت تبریز، پتروشیمی خارک، پتروشیمی شازند و خلیج‌فارس اشاره کرد. در گروه معادن و فلزات هم به غیراز چادرملو، گل گهر و فولاد مبارکه سهامداران شرکت‌های معدنی املاح ایران وتوسعه معادن و فلزات با بازده بالایی مواجه شده‌اند.

افزایش قیمت نفت و رشد قیمت جهانی مواد خام ازجمله فولاد از دلایل رشد قیمت سهام این شرکت‌ها در این مدت بوده است. در عین حال با احتمال افزایش قیمت نفت به سطوح بالای 56دلار و همینطور تثبیت قیمت جهانی مواد خام احتمال می‌رود که پیش‌بینی سود پالایشگاه‌ها و همینطور گروه معادن و فلزات باز هم افزایش یابد. درصورت رشد درآمد این شرکت‌ها می‌توان انتظار داشت بازده سهام این شرکت‌ها در ماه‌های آینده هم ادامه پیدا کند. کارشناسان انتظار دارند بازار سهام روند صعودی‌اش را در نیمه دوم سال حفظ کند.

جدول


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۳۰  |  ساعت انتشار: ۵:۱  |  کد خبر: ۳۱۱۴۵۴۵  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال