افزایش سهم بازارسرمایه از تأمین مالی پروژه‌های شهری

اقتصاد>تجاری - مالی - شهرداری‌ها با انتشار ۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت، ۱۵ درصد از سهم بازار اوراق بدهی را در مجموعه بازار سرمایه، در اختیار گرفتند.

به گزارش همشهری، تأمین مالی پروژه‌های شهری یکی از موضوعات چالش‌برانگیز در یک دهه گذشته بوده است. تأمین منابع مالی قطار‌های شهری، سامانه‌های حمل‌ونقل شهری، شهر‌سازی‌، امکانات رفاهی، ورزشی، درمانی و بسیاری دیگر از خدمات شهری چنان هزینه‌های سنگین و سرسام‌آوری دارد که تقریبا اغلب شهرداری‌های دنیا برای تأمین منابع مالی آن دچار مشکل هستند از این جهت بازار‌های سرمایه در سراسر دنیا از طریق ارائه ابزار‌های مدرن مالی به‌راحتی بخش عمده منابع مورد نیاز برای اجرای پروژه‌های شهری را تأمین می‌کنند. انتشار اوراق مشارکت سنتی‌ترین روش و انتشار اوراق صکوک و مرابحه از جدید‌ترین ابزار‌های تأمین مالی در شهر‌هایی است که روزبه‌روز بر تعداد شهروندانشان اضافه می‌شود.

این ابزار‌ها که در بورس قابل خرید و فروش هستند، می‌توانند سرعت اجرای پروژه‌ها و همینطور کیفیت ساخت را تا چندین برابر افزایش دهند و از سوی دیگر زمینه به‌کارگیری تکنولوژی‌های مدرن‌تر که از کاربری بالاتر و هزینه نصب و استهلاک بسیار کمتری برخوردارند را فراهم کنند.

  • دلایل استقبال از ابزار مالی

در اغلب نقاط دنیا استفاده از ابزار‌های مدرن مالی برای تأمین مالی رایج و مرسوم شده است. دلیل استقبال از این ابزار این است که از یک سو مردم به‌طور مستقیم در تأمین مالی پروژه‌های شهری دخیل و از سوی دیگر در سود و زیان این پروژه‌ها شریک می‌شوند. به این معنا که سود ناشی از فروش اوراق مشارکت شهری مستقیما به خریداران این اوراق می‌رسد که می‌توانند از شهروندان همان شهر باشند و در عین حال شهروندان به این آگاهی می‌رسند که منابع مالی پروژه‌های شهری را خودشان تأمین کرده‌اند و باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشند. اوراق مشارکت که ساده‌ترین نوع ابزار مالی رایج در دنیاست، از طریق جمع‌آوری منابع مالی مردمی با درصد سود مشخص از سوی کارفرماها از طریق بازار‌های سرمایه منتشر می‌شود.

این اوراق که به اوراق بدهی مشهور هستند، بدهی را در یک مدت زمان مشخص برعهده پیمانکاران می‌گذارد که خریدار در زمان سررسید می‌تواند آن را از طریق مراجع رسمی وصول کند. با این روش منابع زیادی برای تجهیز پروژه‌های شهری ساماندهی می‌شود. این موضوع با توجه به کاهش نرخ سود بانکی و افزایش اجاره خانه‌ها توجیه بیشتری پیدا می‌کند زیرا شهروندان اغلب مازاد منابع مالی‌شان را در این دو بخش سرمایه‌گذاری می‌کنند و انتشار اوراق مشارکت با سود بالاتر قادر است بخش زیادی از منابع مالی مازاد را با انگیزه دریافت سود بیشتر جذب خود کند.

  • شهرداری‌ها چقدر اوراق بدهی منتشر کرده‌اند؟

مطابق آمار‌های رسمی بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران حجم اوراق بدهی منتشر شده در این بازارها، شامل انواع اوراق صکوک، اسناد خزانه، مشارکت و مرابحه به 35هزار میلیارد تومان رسیده که از این مقدار 15درصد آن معادل 5هزار میلیارد تومان، در اختیار شهرداری‌هاست.

از کل اوراق بدهی 24هزار میلیارد تومان در فرابورس و 11هزار میلیارد تومان در بورس تهران منتشر شده است. با این حال بخش عمده اوراق مشارکت شهرداری‌ها در بورس تهران دادوستد می‌شود. مطابق آمارها از مجموع کل اوراق مشارکت منتشر شده شهرداری‌ها، 3هزار میلیارد تومان آن در بورس و 2هزار میلیارد تومان دیگر در فرابورس عرضه و دادوستد می‌شود.

مطابق آمار بورس تهران و فرابورس ایران هم‌اکنون شهرداری مشهد با انتشار 3هزار میلیارد تومان اوراق بدهی بیشترین نفع را از حضور بازار سرمایه برده و توانسته است برای اجرای پروژه‌های شهری‌اش منابع زیادی را جذب کند.ارزش کل اوراق مشارکت شهرداری تهران هم که هم‌اکنون در بورس و فرابورس دادوستد می‌شود، جمعا یک هزار میلیارد تومان است که نسبت به اوراق مشارکت شهرداری مشهد کمتر است. با این حال شهرداری تهران از این نظر در رتبه دوم قرار گرفته است.

شهرداری‌های شیراز و اصفهان هم به‌ترتیب با عرضه 717و 450میلیارد تومان اوراق بدهی در بازارسرمایه در رتبه‌های سوم و چهارم قرار گرفته‌اند اما متأسفانه با وجود پتانسیل‌های زیاد برای انتشار اوراق بدهی سایر شهرداری‌های کشور کمتر از پتانسیل بازار سرمایه برای تأمین منابع مالی‌شان استفاده کرده‌اند.

چند روز پیش ناهید خداکرمی، یکی از اعضای شورای شهر تهران هم از مسئولان بازار سرمایه خواسته بود که برای معرفی ابزار‌های مالی بازار سرمایه به مسئولان شورای شهر قدم بردارند. او با بیان اینکه شورای شهر به هر حال باید به‌دنبال منابع مالی جدید برای توسعه فضای شهری و اجرای یک درآمد پایدار شهری باشد، گفته بود: فضای مدیریت شهری نیازمند نوآوری در تأمین سرمایه است و این کار می‌تواند با ورود بورس و بازار سرمایه به پروژه‌های شهرداری محقق شود.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۹  |  ساعت انتشار: ۲:۱  |  کد خبر: ۳۱۱۴۰۱۸  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال