مأموریت ویژه روحانی به وزرای اقتصادی

اقتصاد>اقتصاد‌ ایران - حسن روحانی، رئیس‌جمهور با ابلاغ احکامی خطاب به وزرای اقتصادی دولت دوازدهم از آنها خواسته تا برنامه‌های خود را برای تحقق حدود ۸۰ ماموریت تعریف شده تا ۲‌ماه آینده به دفتر رئیس‌جمهور ارائه کنند و سازمان برنامه و بودجه هم موظف شده تا هر ۶ ماه یک‌بار گزارشی از روند پیشرفت و اجرای این ماموریت‌ها ارزیابی کند.
  • صندوق‌های بازنشستگی را نجات دهید

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ماموریت نخستش نجات صندوق‌های بازنشستگی است چرا که این صندوق‌ها با کسری منابع شدید مواجه هستند و دولت برای حل بحران آنها از بودجه خودش هزینه می‌کند.
روحانی از ربیعی خواسته تا وضعیت مالی صندوق‌های بازنشستگی را اصلاح و تکیه آنها به بودجه عمومی را کاهش دهد. افزون بر این دخل و خرج سازمان تأمین اجتماعی و شرکت‌های وابسته به آن را شفاف سازد و بنگاه‌های اقتصادی وابسته به وزارتخانه یادشده را به بخش خصوصی واگذار کند.

  • بحران آب کشاورزی را مدیریت کنید

محمود حجتی وزیر کهنه‌کار جهادکشاورزی هم از سوی رئیس‌جمهور ماموریت دارد تا بهره‌وری آب در تولید محصولات کشاورزی را افزایش و از مصرف بی‌رویه این مایه حیات جلوگیری کند. افزون بر این او مأمور شده تا سهم بودجه دولت در خرید تضمینی محصولات کشاورزی را به حداقل ممکن کاهش دهد و دست واسطه‌ها را کوتاه و سهم کشاورزان را در بازار افزایش دهد.

  • تولید ملی و اولویت‌های وزیر صنعت

محمد شریعتمداری به‌عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت اما راهی دشوار در پیش دارد. روحانی از او خواسته‌های مشخصی دارد؛ اشتغال در بخش‌های تولیدی و خدماتی را افزایش دهد، بخش خصوصی را جدی بگیرد، امنیت سرمایه‌گذاری را افزایش دهد، انحصارات غیرضرور را بردارد، از تولید داخلی به‌صورت هدفمند و زمان‌دار حمایت کند، مقررات مزاحم را بردارد، بازار محصولات و کالاهای اساسی را سامان‌دهد و نظام خرده‌فروشی را دگرگون کند. ماموریت مشخص وزیر صنعت اما رشد بیش از 15درصدی صادرات غیرنفتی ایران در دولت دوازدهم از یک سو و کاهش فشار به مردم در زنجیره تأمین مواد غذایی است.

  • 5خواسته مسکنی از آخوندی

روحانی از عباس آخوندی هم خواسته تا علاوه بر ایجاد انقلاب در صنایع حمل‌ونقل ریلی و هوایی، به فکر بازار مسکن هم باشد و برای همین منظور ایجاد تحرک در بخش مسکن، افزایش سرمایه‌گذاری در بافت‌های فرسوده به‌عنوان مهم‌ترین اولویت تعیین شده است. افزون بر اینکه وزیر راه و شهرسازی موظف شده تا برای آسان‌تر‌سازی‌ خانه‌دار شدن خانه‌اولی‌ها و زوج‌های جوان تدبیری بیندیشد.

  • مبارزه با پولشویی ماموریت اول وزیر اقتصاد

رئیس‌جمهور به‌طور شفاف از مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد خواسته تا با بانک مرکزی جهت اصلاح نظام بانکی و همچنین افزایش کارآمدی بانک‌های دولتی همکاری کند و موانع جذب سرمایه خارجی را بردارد. از دیگر ماموریت‌های وزیر اقتصاد افزون بر بهبود نظام مالیات‌ستانی، اصلاح روند خصوصی‌سازی بنگاه‌های دولتی و جلوگیری از انحراف ایجاد شده در این مسیر است.

کرباسیان برای بهتر کردن وضعیت مالیات‌ستانی در کشور با 2چالش معافیت‌های گسترده مالیاتی و فرارهای مالیاتی مواجه است به‌نحوی که آمارهای رسمی نشان می‌دهد حدود 40درصد از اقتصاد ایران مالیات نمی‌دهد. روحانی که در هنگام معرفی وزیر اقتصاد اولویت نخست این وزارتخانه‌ها را مبارزه با پولشویی عنوان کرده، از کرباسیان خواسته تا با رعایت ضوابط بین‌المللی مبارزه با پولشویی، موانع توسعه روابط بانکی با بانک‌های جهانی را بردارد تا بانک‌های خارجی بهانه‌ای از جنس ابهام در پولشویی در اقتصاد ایران نداشته باشند.

  • سرمایه ‌خارجی را به نفت بیاورید

بیژن زنگنه، باسابقه‌ترین وزیر تاریخ ایران اما باید هم اولویتش را روی جذب سرمایه‌های خارجی در میدان‌های مشترک نفت و گاز بگذارد تا هم بازار را از دست رقبا خارج کند و هم مانع مرگ زودرس چاه‌های نفت و گاز ایران شود. افزون بر اینکه او باید راه ورود بخش خصوصی داخلی و سرمایه‌گذار خارجی در صنعت پتروشیمی را هموار و جلوی رشد مصرف حامل‌های انرژی را بگیرد. شاه‌بیت ماموریت روحانی به زنگنه تغییر مبدا صادرات نفت ایران است که قرار است بندر جاسک رقیب جزیره خارک شود. این یعنی سوپاپ اطمینان ایران از صادرات نفت خود در آینده.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۸  |  ساعت انتشار: ۷:۱  |  کد خبر: ۳۱۱۳۵۴۱  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال