پیش بینی روند بازار سرمایه در نیمه دوم سال‌

اقتصاد>تجاری - مالی - بهنام بهزادفر:
برخلاف روند حرکت بازار سرمایه در سال گذشته، در سال‌جاری این بازار بازدهی مناسبی را تا انتهای شهریور به ثبت رساند، به گونه ای که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران توانست با ۹ درصد بازدهی از سقف ۳.۵ ساله خود را عبور کرده و به محدوده ۸۴۵۰۰ واحد برسد.

نکته جالب اینکه هنوز هم این بازار در برابر بازارهای کم‌ریسک تر اوراق بدهی عملکرد ضعیفی دارد. بازدهی اوراق خزانه یا مشارکت به‌عنوان بازار کم‌ریسک‌تر 11درصد است که این موضوع نشان می دهد هنوز هم بازارهای اوراق بدهی و پول رقیب بی‌چون و چرای همه بازار‌های موازی کشور هستند.

برای رشد بازار سرمایه دلایل زیادی را می‌توان برشمرد ازجمله اینکه نرخ سود بانکی مورد توافق 15درصدی بانک‌ها به‌صورت سختگیرانه ای هم‌اکنون اجرا می‌شود. در چنین شرایطی نسبت قیمت به درآمد بازار سرمایه 6.7 خواهد شد. این رقم اکنون 7 است و نشان می دهد که می‌توان انتظار رشد بیشتری را هم داشت.

از طرفی رشد نرخ دلار هم بر روند حرکت بازار سرمایه مؤثر است. دلار 2ماه گذشته در محدوده 3770تومان بوده و اکنون در محدوده 3900تومان قرار دارد که رشد ملایم اما مداومی را تجربه کرده است. پیش بینی می‌شود این رشد در نیمه دوم سال نیز ادامه دار باشد. انتظار می‌رود با رشد دلار، صنایع مربوط صادرات‌محور هم به آرامی با رشد سودآوری مواجه شوند که این موضوع در مجموع به نفع بازار سرمایه هست.

علاوه بر آن انتظار گزارش‌های مثبت شش‌ماهه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، تثبیت قیمت‌های جهانی پس از رشدی که داشتند و احتمال رشد نرخ تورم از دیگر اتفاقاتی هستند که انتظار می‌رود بازار سرمایه را در نیمه‌دوم سال هم مثل نیمه اول، مثبت کنند.

  • مدیر امور اعضای کانون کارگزاران

تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۸  |  ساعت انتشار: ۴:۱  |  کد خبر: ۳۱۱۳۵۳۴  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال