بورس؛ دومین بازار پر سود در نیمه نخست سال

اقتصاد>تجاری - مالی - میانگین بازده سرمایه‌گذاری در بورس تهران تا پایان هفته گذشته به ۸درصد رسید.به این ترتیب پس از سرمایه‌گذاران در بازار یورو(واحد پول مشترک اروپا) سهامداران بزرگ‌ترین برندگان بازارها در طول سال ۹۶بوده‌اند. قیمت یورو از اول امسال ۱۶ درصد افزایش داشته است.

به گزارش همشهری، با تغییرات کلان اقتصادی از ابتدای امسال تاکنون فضای سرمایه‌گذاری در ایران در حال تغییر است.این تغییرات در پی تغییرات قیمت ارز، رشد تولید ناخالص داخلی، تورم و قیمت‌های جهانی رخ داده و احتمالا در‌ماه‌های آینده مولفه‌های جدید تری شامل قیمت نفت و قیمت مواد خام در بازار‌های جهانی نیز به آن اضافه می‌شود.

بانک مرکزی که تحت‌تأثیر دیپلماسی سیاسی دولت برای توسعه روابط با اروپا، یورو را در محور تمرکز خود قرار داده و سعی در ثبات قیمت دلار دارد با تغییر در نرخ سود بانکی و کاهش سود سپرده‌ها گام مهمی در تغییر فضای سرمایه‌گذاری در ایران برداشت. این فضای سرمایه‌گذاری آرام آرام در حال ورود به بازار اوراق بهادار شامل اوراق بدهی و سهام است.

البته آنطور که از فضای اقتصادی بر می‌آید دولت تحت‌تأثیر بدهی 700هزار میلیارد تومانی که به شرکت‌ها و پیمانکاران خصوصی و شبه دولتی دارد، تلاش خواهد کرد بخش بزرگی از منابع مالی موجود را تحت‌تأثیر تغییر فضای سرمایه‌گذاری به سمت خرید بازار اوراق بدهی شامل اسناد خزانه سوق دهد.دولت از این طریق هم جلوی تورم را خواهد گرفت، هم به نرخ سود جهت می‌دهد و هم در عین حال بخشی از منابع مالی مورد نیازش را برای پرداخت بدهی تأمین می‌کند.

آمارهای محاسبه شده در اداره تحقیق و توسعه بورس تهران نشان می‌دهد در چنین فضایی قیمت هر یورو از ابتدای سال تاکنون بیشترین رشد را داشته و از 4112تومان به 4756تومان در هفته سوم شهریور‌ماه رسیده و به‌معنای این است که میانگین بازده سرمایه‌گذاری در بازار یورو در طول امسال نسبت به سایر بازارهای عمده سرمایه‌گذاری در ایران شامل طلا، دلار، مسکن و بورس بیشتر بوده است.

روند رشد بازده بازار یورو نشان می‌دهد بازار‌های موازی در ایران رقیبی جدید پیدا کرده‌اند که می‌تواند معادلات و آینده فضای سرمایه‌گذاری را دستخوش تغییر کند.افزایش سطح مراودات تجاری و تغییر دیپلماسی سیاسی برای جلوگیری از دشمنی‌های غرب یکی از عوامل رشد قیمت یورو و ظهور یک بازار سرمایه‌گذاری جدید در ایران است.

  • رشد آرام بورس

شاخص بورس تهران تحت‌تأثیر تحولات اقتصادی آرام آرام در حال رشد بوده و این رشد در چند هفته اخیر تحت‌تأثیر افزایش قیمت جهانی فلزات پایه شتاب بیشتری گرفته است. به‌ویژه آنکه دیروز هم شاخص بورس توانست از خط مقاومت 83هزارو 600واحد عبور کند و به سمت فتح قله 89هزار واحد خیز بردارد.

رسیدن شاخص به منطقه 89هزار واحد از آن جهت اهمیت دارد که 15دی‌ماه سال 1392این شاخص برای نخستین بار در تاریخ 50ساله بورس به 89هزارو 500واحد رسید و چنانچه شاخص بورس بتواند امسال از این مرز عبور کند رکورد تاریخی بورس بعد از 4سال شکسته خواهد شد. تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند این شاخص بتواند از مرز 90هزار واحد تا پایان سال عبور کند.

اگر این رویداد محقق شود می‌توان پیش‌بینی کرد بازار سرمایه‌گذاری در ایران در سال‌جاری در اختیار بورس و یورو باقی بماند.در همین مدت سرمایه‌گذارانی هم که در فرابورس سرمایه‌گذاری داشته‌اند به‌طور میانگین 8درصد سود کرده‌اند، اما سرمایه‌گذاری در سکه بهار آزادی و دلار با توجه به تورم بیش از 10درصد به صرفه نبوده است.

  • رتبه بندی سایر بازارها

از اول امسال تاکنون قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی 5.6درصد و قیمت هر دلار 4.6درصد افزایش یافته که البته بخش عمده این رشد متعلق به چند هفته اخیر بوده که بانک مرکزی با اجرای سیاست‌های انبساطی تا حدودی زمینه رشد قیمت دلار را فراهم کرد.قیمت هر دلار که ابتدای سال 3748تومان بود اکنون به 3920تومان رسیده و هر سکه بهار آزادی هم تحت‌تأثیر رشد قیمت هر اونس طلا در بازار‌های جهانی در هفته سوم شهریور‌ماه به یک میلیون و 237هزار تومان رسید.

به موازات این بازارها تاحدودی بر شیب رونق بازار مسکن هم اضافه شده و میانگین رشد قیمت‌ها در این بازار به 4تا 6درصد رسیده است. در این دوره قیمت هر بشکه نفت خام در سبد نفتی اوپک هم مطابق با روند حرکت منحنی شاخص بورس 8.7درصد رشد کرده است. مطابق آمارها با وجود میانگین بازده 8درصدی بورس در طول امسال، میانگین بازده 30شرکت بزرگ بورس از این هم فراتر رفته و به مرز 10درصد رسیده است.

همچنین بازده سرمایه‌گذاری در سبد50شرکت فعال‌تر بورس در این مدت از 8.8درصدفراتر رفته و کارنامه جالب توجهی را در سال‌جاری ثبت کرده است.در این مدت همچنین سهامداران برخی صنایع در بورس توانسته‌اند تا 65درصد بازده نصیب سرمایه‌گذاران خود کنند. سهامداران گروه محصولات کاغذی با 65درصد در صدر و گروه قندوشکر با 63.3درصد در رتبه دوم این فهرست قرار دارند.بعد از این دو گروه صنعت رایانه با 42درصد بازده در رتبه سوم از نظر بیشترین بازده قرار گرفته است.برخی صنایع دیگر مانند چاپ و انتشار و فلزات اساسی هم به‌ترتیب 33و 30درصد سود نصیب سرمایه‌گذارانشان کرده‌اند.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۷  |  ساعت انتشار: ۲:۲  |  کد خبر: ۳۱۱۲۹۹۴  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال