گام اول برای پایان بحران کاسپین

اقتصاد>اقتصاد‌ ایران - بانک مرکزی گامی برای پایان‌دادن به اعتراض سپرده‌گذاران تعاونی‌های ادغام‌شده در مؤسسه کاسپین به‌ویژه تعاونی اعتبار غیرمجاز فرشتگان برداشت و اعلام کرد در گام نخست تکلیف سپرده‌گذاران خرد دارای سپرده تا ۱۰میلیون تومان مشخص شده است.

این اقدام بانک مرکزی در حالی صورت می‌گیرد که به‌نظر می‌رسد سپرده‌گذاران نباید روی سودهای بالای تعهدشده از سوی تعاونی‌های هشت‌گانه ادغام شده حساب کنند. به گزارش همشهری، سرانجام ۲۶اردیبهشت‌ماه امسال بانک مرکزی با صدور اطلاعیه‌ای با دفاع از مجوز قانونی صادر شده برای مؤسسه کاسپین در نتیجه ادغام 8تعاونی اعتبار منحله فرشتگان، الزهرا، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران، حسنات، پیوند، بدر توس و امید جلین اعلام کرد: تکلیف 87درصد از سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار منحل شده فرشتگان به‌زودی تعیین تکلیف می‌شود.

براساس اطلاعیه بانک مرکزی، مؤسسه یادشده اجازه تاسیس 20شعبه را در سراسر کشور دارد و بقیه شعبی که به نام کاسپین فعالیت دارند، قانونی نیستند. همچنین مؤسسه کاسپپن موظف است حسب نظر مرجع قضایی نخست نسبت به پذیرش تعهد و پرداخت سپرده سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار منحله فرشتگان تا مبلغ 100میلیون ریال برای هریک از مشتریان این تعاونی منحل شده، طبق برنامه زمانبندی که در پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه اعتباری کاسپین به اطلاع عموم خواهد رسید، اقدام کند.

بانک مرکزی همچنین اعلام کرد: برنامه تعیین تکلیف سپرده‌های تا 100میلیون ریال تعاونی اعتبار منحله فرشتگان قدم نخست بوده و مؤسسه اعتباری کاسپین مکلف است برنامه تعیین تکلیف تدریجی سایر سپرده‌گذاران با هماهنگی بانک مرکزی و مراجع محترم قضایی را انجام دهد و اخبار آن را به اطلاع عموم برساند.انتظار می‌رود با این تدبیر بانک مرکزی از مجموع ۴۵۸ هزار و 826نفر سپرده‌گذار تعاونی منحله فرشتگان وضعیت 397هزار و 392نفر به میزان ۸۷ درصد از بلاتکلیفی چندین ماهه رهایی یابند.

  • 20 شعبه کاسپین را بشناسید

مؤسسه اعتباری کاسپین هم روز گذشته اسامی 20شعبه خود را اعلام و تأکید کرد: مشتریان و همچنین سپرده‌گذاران تعاونی‌های یادشده برای تعیین تکلیف شرایط خود فقط باید به این شعب مراجعه کنند، در غیر این‌صورت بانک مرکزی مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت. از 20شعبه قانونی کاسپین، 5شعبه در تهران، 3شعبه در مشهد و 12شعبه در شهرهای گرگان، یزد، کرمان، ‌ساری‌، آمل، اردبیل، رشت، اصفهان، تبریز، زاهدان، بیرجند و کرمانشاه مستقر خواهند بود.

  • آغاز پرداخت سپرده‌ها از امروز

خبر دیگر اینکه یک عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار با اشاره به جلسه این شورا برای حل مشکل ۸۵ درصد از سپرده‌گذاران مؤسسه کاسپین گفت که براساس مصوبه شورای پول و اعتبار، پرداختی به سپرده‌گذاران کوچک کاسپین از روز پنجشنبه (امروز) آغاز می‌شود. محمدرضا تابش گفت: همه امور باید بر مدار و محور قانون و با هدف احقاق حقوق واقعی سپرده‌گذاران انجام پذیرد و نمایندگان ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار این روند را رصد و پیگیری خواهند کرد.

  • سپرده‌گذاران کلان باز هم صبر کنند

به‌گزارش همشهری، با اطلاعیه جدید بانک مرکزی حدود 13درصد از سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار منحل‌شده فرشتگان بالغ بر 61هزار و 434نفر دارای سپرده بالای 10میلیون تومان همچنان باید صبر کنند و به‌نظر می‌رسد سپرده‌گذاران کلان برای دریافت اصل سپرده خود باید روی گزینه دریافت تدریجی حساب کنند. افزون بر اینکه دیگر خبری از سود سپرده نخواهد بود و احتمال می‌رود که دارایی‌های انتقال‌یافته 8تعاونی منحل شده، کفاف اصل سپرده‌های تعهدشده را ندهد که برای همین منظور بانک مرکزی تصمیم دارد که خط اعتباری برای پاسخ به سپرده‌گذاران درنظر بگیرد.

  • بحران غیرمجازها پایان می‌یابد؟

صبح امروز در حالی مرحله نخست سامان‌دادن به وضعیت تکلیف سپرده‌گذاران کمتر از 10میلیون تومان آغاز خواهد شد که مشخص نیست آیا 20شعبه مؤسسه کاسپین توان پاسخ‌دادن به درخواست سپرده‌گذاران را خواهد داشت و چه میزان از این افراد حاضر خواهند شد که نزد مؤسسه کاسپین سپرده‌های خود را حفظ کنند و با سود علی‌الحساب مصوب و مورد عمل شبکه بانکی کنار بیایند.

بانک مرکزی و دولت در 2سال اخیر به فعالیت تعاونی اعتبار میزان و ثامن‌الحجج پایان دادند؛ هرچند برخی سپرده‌گذاران همچنان بلاتکلیف هستند. آیا سامان‌یافتن احتمالی مؤسسه کاسپین به‌معنای پایان بحران غیرمجازها در بازار غیرمتشکل پولی خواهد بود و غیرمجاز دیگری در اقتصاد ایران متولد نخواهد شد؟


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۲/۲۸  |  ساعت انتشار: ۶:۷  |  کد خبر: ۳۰۶۸۷۱۸  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال