آزادی نظامی افشاگر ویکی‌لیکس از زندان

جهان>آمریکا - بردلی منینگ، یکی از بزرگ‌ترین افشاگران اسناد محرمانه آمریکا پس از ۷ سال حبس از زندان آزاد شد. یک سخنگوی نیروهای نظامی آمریکا اعلام کرده که این سرباز سابق ارتش آمریکا، زندان نظامی «فورت لیونوورت» در کانزاس را ترک کرده است.

منینگ که سال ۲۰۱۰ دستگیر شد در سال ۲۰۱۳ به جرم افشای مکاتبات دیپلماتیک و گزارش‌های نظامی ارتش به ۳۵ سال حبس محکوم شد اما باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در ۱۷ژانویه سال‌جاری و در آخرین روزهای ریاست‌جمهوری خود با تخفیف بقیه زندان این سرباز آمریکایی موافقت کرد.

تخفیف مجازات منینگ از سوی اوباما با مخالفت جمهوریخواهان مواجه شد که می‌گویند این تصمیم پیام غلطی را ارائه می‌کند و این تخفیف را بدعتی خطرناک خوانده‌اند. ارتش آمریکا ۲۲ مورد اتهام علیه منینگ تنظیم کرده بود که در ارتباط با افشای بیش از ۷۰۰ هزار سند محرمانه دیپلماتیک و نظامی و ویدئو بود.

این سرباز سابق ارتش آمریکا همچنین پیام‌های حساس میان دیپلمات‌ها، ارزیابی‌های اطلاعاتی در مورد بازداشتی‌های گوانتانامو که بدون محاکمه محبوس بودند و گزارش‌های نظامی دو جنگ عراق و افغانستان را افشا کرده بود. بردلی منینگ پس از صدور حکم زندان خود تغییر جنسیت داده و نام خود را به چلسی تغییر داده است. منینگ در جریان محاکمه‌اش به‌خاطر «آسیب‌زدن به آمریکا» عذرخواهی کرد و گفت فکر می‌کرده «می‌تواند جهان را جای بهتری کند».


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۲/۲۸  |  ساعت انتشار: ۴:۵  |  کد خبر: ۳۰۶۸۷۱۶  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال