سیارک «راک» از نزدیکی زمین می‌گذرد

دانش>فضا - همشهری آنلاین:
سیارکی بسیار بزرگ، تا حدی که نام راک، لقب هنرپیشه آمریکایی دواین جانسون، برای آن انتخاب شده‌است، تا ساعاتی دیگر از کنار زمین عبور خواهد کرد.

براساس گزارش اسپیس، این سیارک اگرچه بسیار بزرگ است اما تا 10 ساعت دیگر از فاصله‌ای نزدیک و ایمن از کنار زمین عبور خواهد کرد و این به آن معنی است که تلسکوپ‌های زمینی می‌توانند از نزدیک آن را تحت نظر داشته‌باشند و علاقمندان نیز می‌توانند عبور این سیارک را به صورت آنلاین مشاهده کنند.

راک

نام رسمی این سیارک2014 JO25 است اما به خاطر ابعاد بزرگش صفت دواین جانسون، هنرپیشه هالیوودی برای آن انتخاب شده و آن را راک می‌نامند.

این سیارک اولین بار در سال 2014 رصد شده‌است و محققان بزرگی آن را 650 متر تخمین زده‌اند. این سیارک پیشتر در دسته سیارک‌های پرخطر دسته‌بندی شده بود اما اکنون دانشمندان اعلام کرده‌اند سیارک از فاصله 1.8 میلیون کیلومتری از زمین، یعنی پنج برابر فاصله ماه تا زمین،‌خواهد گذشت.

با توجه به اینکه هرهفته سیارک‌های کوچک و بزرگ از کنار زمین عبور می‌کنند، عبور این سیارک نیز نمی‌تواند نگران کننده باشد. اما نکته قابل توجه درمورد این پدیده کیهانی ابعاد بزرگ آن است،‌ زیرا از سال 2014 تاکنون این اولین باری است که جرمی چنین بزرگ از کنار زمین عبور می‌کند.

آخرین‌باری که سیارک راک در فاصله نزدیکی از زمین قرار گرفت، 400 سال پیش بوده‌است و انتظار نمی‌رود این جرم تا سال 2600 باری دیگر در چنین فاصله نزدیکی قرار گیرد.

با توجه به اینکه سطح سیارک دوبرابر سطح ماه بازتابنده است،‌علاقمندان می‌توانند آن را با یک تلسکوپ ساده گوچک نیز مشاهده کنند. ناسا نیز می‌گوید اخترشناسان سرتاسر جهان برای گرد‌آوری بیشترین اطلاعات ممکن از این سیارک قصد دارند آن را با کمک تلسکوپ‌ها تحت نظر بگیرند.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۶/۱/۳۰  |  ساعت انتشار: ۱۹:۲۲  |  کد خبر: ۳۰۶۰۳۲۷  |  منبع: همشهری آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال