وقوع یک پدیده طبیعی نادر به نام «سیش» در سواحل استان بوشهر/جسد یک مرد ۵۰ ساله کشف شد/ سرنوشت نامشخص ۵ نفر/ جستجو برای یافتن مفقودان در «دیر» ادامه دارد

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از مفقود شدن پنج تن و مصدومیت 20 نفر در پی بروز پدیده طبیعی نادر در سواحل بوشهر خبر داد.

اسماعیل نجار در این باره گفت: صبح امروز بروز پدیده ای نادر به نام "سیش" در بندر دیر، عسلویه و نخل تقی سبب مصدوم شدن 20 نفر شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره پدیده سیش و نحوه وقوع آن نیز گفت: این پدیده در پی وزش باد از خشکی به دریا و در مناطق محدود و بسته رخ می‌دهد و در پی آن بلافاصله با برگشت باد از ساحل به خشکی امواج بلند و قدرتمندی ایجاد می‌شود که ارتفاع برخی از آنها به بیش از 30 متر نیز می‌رسد.

به گفته وی با توجه به بروز این پدیده به مسافران نوروزی و تمام شهروندان توصیه می‌ود که از استقرار و اسکان در ساحل خودداری کنند. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در خاتمه درباره سونوشت مفقودان حادثه نیز گفت: جستجو ها برای یافتن این افراد ادامه دارد.

هواشناسی استان بوشهر، نیز جزئیات طغیان دریا در استان را اعلام و علت وقوع این پدیده را تشریح کرد. بر اساس اعلام هواشناسی استان بوشهر، پدیده‌ای که امروز در سواحل جنوبی استان اتفاق افتاد، نتیجه سقوط سنگین و غلیظ از هوای سرد چگال، و از ابر cb ( کومولونیمبوس) در حال گذر بر روی خلیج فارس بود.

این رخداد اگر در مقیاس بزرگ اتفاق بیافتد آن ‌را macro burst و اگر در مقیاس کوچک خرد هواشناسی رخ دهد آن را microburst می‌نامند. این اتفاق در کمتر از ۱۰ دقیقه و معمولا بین ۳ تا ۵ دقیقه رخ می‌دهد، و منجر به برش یا شکاف هوایی دهشت‌باری در جهت‌های افقی و عمودی می‌شود.
http://media.mehrnews.com/d/2017/03/19/4/2412463.jpg
این رخداد می‌تواند «خشک» و یا «تر» باشد که در خشکی گرد و خاک ایجاد می‌کند و باعث جابجایی خاک می‌شود و بر روی دریا موج ایجاد می‌کند و باعث جابجایی آب می شود.

جسد یک مرد ۵۰ ساله کشف شد/ سرنوشت نامشخص ۵ نفر بر اثر طغیان دریا
فرماندار شهرستان دیر با اشاره به اینکه همجنان از سرنوشت پنج نفر از حادثه‌دیدگان طغیان دریا در بندر دیر خبری در دست نیست، گفت: با تلاش نیروهای امدادی جسد یک مرد ۵۰ ساله پیدا شد. حمزه اعتماد اظهار داشت: دقایقی پیش با تلاش نیروهای امدادی، جسد یکی از حادثه‌دیدگان پدیده طغیان آب دریا در شهرستان دیر پیدا شد.

وی اضافه کرد: سرنوشت یک پسربچه هشت ساله دیری و چهار نفر از سرنشینان یک خودروی مسافر نوروزی همچنان نامشخص است. فرماندار دیر افزود: ۳۰۰ قایق صیادی و تفریحی به صورت صد درصد خسارت دیده‌اند. وی با اشاره به ورود خسارت ۸۰ درصدی به منازل مسکونی محله سید صفا در شهرستان دیر، بیان کرد: بیش از ۲۰ خودرو سواری نیز حدود ۸۰ درصد خسارت دیده‌اند.

اعتماد از تخریب زیرساخت‌ها در دیگر محلات شهر دیر خبر داد.
مصدومیت 20 نفر در سونامی امروز جنوب استان بوشهر
معاون امور عمرانی استانداری بوشهر از مصدومیت 20 نفر در سونامی امروز شهرستان های دیر و عسلویه در جنوب استان بوشهر خبر داد.

سید محمد حسن باستی امروز اظهار داشت: بر اساس پیگیری‌های به عمل آمده مشخصشد که سونامی امروز در شهرستان‌های دیر و عسلویه سبب آسیب و مصدومیت 20 نفر در این دو شهرستان در جنوب استان بوشهر شده است.

وی اضافه کرد: از این تعداد 18 نفر در شهرستان دیر و دونفر در عسلویه و نخل تقیه دچار آسیب شده که 9 نفر بستری و 11 نفر نیز با درمان سرپایی مداوا و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

معاون امور عمرانی استانداری بوشهر بیان کرد: متاسفانه در این حادثه 5 نفر نیز مفقوده شده‌ که 4 نفر از آنها از مسافران نوروزی بوده‌اند.

وی با اعلام این که تلاش برای یافتن این افراد با حضور نیروهای امدادی در منطقه در حال انجام است، گفت: تیم مدیریت بحران در شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر از بامداد امروز و پس از سونامی ایجاد شده فعال است و راهنمایی‌های لازم همراه با اسکان مسافران نوروزی انجام می‌دهد.

تاريخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۳۰  |  ساعت انتشار: ۱۰:۳۰  |  کد خبر: ۳۰۵۳۳۳۱  |  منبع: جامعه خبری الف  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال