مردم ایسلند برای انتخاب نمایندگان پارلمان به پای صندوق های رای رفتند

به گزارش ایرنا، نتایج اولیه انتخابات پارلمانی ایسلند که در آن 12 حزب رقابت می کنند و بسیار متاثر از پیامدهای بحران مالی سال 2008 و ماجرای جنجال برانگیز اوراق پانامایی یا همان پاناما پیپرز است، انتظار می رود که تا در اوایل بامداد روز یکشنبه اعلام شود.
کار رای گیری در شعب اخذ رای در ایسلند که از ساعت 9 به وقت محلی شروع شده بود، در ساعت 22 امشب به پایان رسید.
انتخابات پارلمانی ایسلند قرار بود در 27 آوریل 2017 میلادی برگزار شود اما ائتلاف حاکم ایسلند به دنبال تظاهرات مردمی در آوریل سال جاری میلادی، پس افشای اسناد پاناما در مورد معاملات مالی پنهانی سیگموندور گونلاگسون رهبر سابق حزب ترقی و همسرش، موافقت کرد که انتخابات زودهنگام برگزار کند.
پس از استعفای سیگموندور گونلاگسون، از مقام نخست‌وزیری ایسلند در 5 آوریل، 'اولافور راگنار گریمیسون' رییس جمهور این کشور اعلام کرد که با هر دو حزب ائتلافی یعنی حزب ترقی و حزب استقلال برای برگزاری انتخابات زودهنگام به توافق رسیده است.
پس از استعفای گونلاگسون که به دنبال فشار زیاد احزاب مخالف و افکار عمومی صورت گرفت، سیگوردور اینگی جوهانسون 53 ساله که پست وزارت کشاورزی و شیلات و معاونت حزب ترقی خواه ایسلند را برعهده داشت، از سوی دولت ائتلافی راست میانه حاکم بر ایسلند به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی شد.
'زیگموندور دیوید گونلاگسون' که از سال 2009 میلادی رهبری حزب ترقی را بر عهده داشت، در 2013 میلادی به مقام نخست وزیر ایسلند رسیده بود.
ایسلندی ها در عظیم ترین تظاهرات تاریخ خود در آوریل گذشته، یکصدا خواستار استعفای زیگموند دیوید گانلاگسون،از رهبری حزب ترقی و نخست وزیری و برگزاری این انتخابات زود هنگام شده بودند.
ائتلاف حاکم ایسلند شامل احزاب ترقی و استقلال به رهبری بیارنی بندیکتسون که پس از رسوایی اوراق پانامایی موسوم به پاناما پیپرز، آماج انتقادات و حملات شدیدی قرار گرفتند، شاید در انتخابات امروز ( شنبه ) بهای سنگینی را بابت این رسوایی متحمل شود.
اگر در انتخابات پارلمانی روز شنبه ایسلند با توجه به نظرسنجی های صورت گرفته، احزاب و گروه های چپ پیروز شوند، این جزیره کوچک آتشفشانی واقع در حاشیه قطب شمال، برای دومین بار از زمان دستیابی به حق حاکمیت جمهوری در سال1944 میلادی، تحت حاکمیت جناح چپ درخواهد آمد.
پیش از این در سال های 2009 تا 2013 میلادی سوسیال دموکرات ها و سبزهای چپ اداره امور این جزیره را در دست داشتند.
براساس آخرین نظرسنجی های صورت گرفته در ایسلند حزب دزدان دریایی یا پیراتار (Piratar) و متحدانش در انتخابات امروز 50 درصد آرا را به دست خواهند آورد.
این ائتلاف سیاسی در واقع به نوعی یک سنت شکنی در رقابت های سیاسی و انتخاباتی ایسلند محسوب می شود چرا که احزاب سیاسی در این کشور عادت داشته اند به تنهایی در انتخابات شرکت کنند و مشخص نکنند برای تشکیل دولت با چه حزب یا احزابی حاضر به همکاری هستند.
حزب مخالف دزدان دریایی که ریاستش را خانم شاعره بریجیتا یانس دوتیر سخنگوی سابق ویکی لیکس بر عهده دارد و سیاست های لیبرال را در زمینه اقتصادی دنبال می کند، پیش از انتخابات پارلمانی ایسلند با سه حزب مخالف جناح چپ شامل ائتلاف سوسیال دموکرات ها به رهبری اودنی گوثبیورگ هارثاردوتیرو، حزب سبز به رهبری کاترین یاکاسپدوتیر و آینده روشن به رهبری اوتار پروپ ائتلاف کرده است تا در صورت پیروزی در انتخابات ایسلند دولت ائتلافی جدید تشکیل دهند.
حزب اپوزیسیون «دزدان دریایی» در حدود 4 سال پیش به رهبری بریجینا یانس دوتیر با ایده فعالان اینترنتی (فعال در ویکی لیکس) تاسیس شد.
این حزب، یک حزب تحول خواه و مخالف نظام سیاسی حاکم محسوب می شود، و بر اساس برخی نظرسنجی ها ممکن است در انتخابات پارلمانی ایسلند در جایگاه دوم قرار بگیرد.
بر اساس این نظرسنجی ها، حزب دزدان دریایی ممکن است بتواند تا 20 کرسی پارلمان بدست آورد که در صورت تحقق آن، این حزب برالی اولین بار خواهد توانست که در دولت ائتلافی حضور پیدا کند.
این حزب که به تبعیت از حزبی با نام مشابه در کشور سوئد شکل گرفته، شعار اصلی اش، برچیدن قانون حق مولف بوده اما با وارد شدن به انتخابات این حزب در شعارهای خود خواهان شفافیت بیشتر سیاسی و محافظت از اطلاعات شخصی شهروندان شده است.
این حزب در شعارهای انتخاباتی خود مبارزه با فساد و مشارکت دادن بیشتر و مستقیم تر شهروندان در روند قانونگذاری را وعده داده است.
حزب «دزدان دریایی» همچنین اعلام کرده است در صورت پیروزی در انتخابات ایسلند، اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا را به جد در دستور کار قرار خواهد داد.
اگرچه بریجیتا یانس دوتیر، رهبر حزب «دزدان دریایی» گفته است: «هدف ما به هم ریختن اوضاع ایسلند نیست… ما فقط خواهان جایگاه شایسته کشورمان در قرن 21 هستیم و با نگاه متفاوتی که به مسائل داریم شجاعانه این کار را انجام خواهیم داد.»
جمهوری ایسلند که در دسامبر 1918 میلادی از دانمارک مستقل شده، شمالی‌ترین کشور اروپا و کشوری جزیره‌ای در شمال اقیانوس اطلس است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن ریکیاویک و جمعیت این کشور 320 هزار نفر است.
این کشور در حدود 8 سال قبل با یکی از شدیدترین بحران های مالی تاریخ خود روبرو شد و هر سه بانک اصلی خصوصی ایسلند ورشکسته شدند و این اتفاق باعث گردید که این کشور به مدت 2 سال با رکود کامل اقتصادی روبرو شود.
این بحران مالی که سبب شد ثبات سیاسی و اقتصادی این جزیره تحت تاثیر قرار گیرد و نیز رسوایی اوراق پاناما و متهم شدن شماری از سران بلندپایه سیاسی این کشور به فساد مالی، باعث گردیده که دیدگاه مردم ایسلند نسبت به احزاب سیاسی حاکم بشدت تغییر کرده و شرایط برای قدرت گرفتن احزاب مخالف و چپ گرا فراهم شود.
اروپام**4**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی


تاريخ انتشار: ۱۳۹۵/۸/۹  |  ساعت انتشار: ۱:۱۷  |  کد خبر: ۲۹۶۹۴۶۵  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال